Norm Ender: Dil emperyalizmi mağduruyuz – Karaköy Mono

Rap müziğin yükselişte olduğu şu günlerde listeleri kasıp kavuran bir isim Norm Ender. Son albümü “Aura”yla içi boş sözlerle laf kalabalığı yapmayıp sağlam bir iş çıkaran rapçiyle bir araya geldik.


Asıl adınız Ender Eroğlu. “Norm Ender” ismi nereden geliyor?

Önceleri sadece Ender olarak sahne alıyordum ve adımla ilgili arama yaptığım zaman birçok farklı sonuç çıkıyordu. Sonrasında sadece bana ait bilgilerin yer alabileceği, bana özel bir isim bulmalıyım diye düşündüm. Norm grup adımızdı ve ben de ikisini birleştirip ‘’Norm Ender’’ adıyla devam ettim.

Aslen İzmirlisiniz. Ne zamandır İstanbul’da yaşıyorsunuz? Türkiye’de müzik yapabilmek için illa İstanbul’da mı olmak gerekiyor?

Ben 2016’nın Ocak ayında İstanbul’da yaşamaya başladım. Sadece müzik değil birçok sektör için bu şehirde olmak gerekiyor.

Çıkış parçanız “Deli”, YouTube, iTunes gibi platformlarda çok fazla dinleniyor. Bir kitleniz vardı zaten ama şimdi rap’le ilgilenmeyenler bile sizin şarkılarınızı dinliyor. Bu başarının sırrı nedir?

Aslında eski kitlem de rap müziği benimle dinlemeye başlayan isimler. Yeni dinleyicilerim benden yeni haberi olan isimler. Başarımın sırrı yeteneğim ve bu müziğe hâkim olmam. Sanatımı dinletebildiğim kitleler arttıkça, dinleyici sayımız da artış gösteriyor.

Ülkemizde rap genel olarak yükselişte. Bunun sebebi nedir sizce?
Bence bir yükseliş yok ortada, sadece müzik şirketleri ve ana akım medya bu kitlenin büyüklüğünü yeni yeni keşfediyor. Ben en popüler isimleri yıllar önce sadece internet üzerinde yayınladığım şarkılarla geride bırakabilmiştim. Değişen tek şey farkındalık.

Parçalarınızda birçok rapçinin aksine siz küfür kullanmıyorsunuz. Ama İngilizce kelimeler var. Bu rapin doğasında mı var? Sadece Türkçe rap yapmak zor mu?

Ben Türkçe rap yapıyorum zaten ama dil emperyalizmi sadece beni mağdur eden bir durum değil. Tüketim toplumu olduğumuz sürece bu yıkım kaçınılmaz bir hal alıyor. Görsel ve yazılı dağıtım yapan birçok kuruluş, marka, mekân, dergi ve sosyal medya isimleri derken bu hale geldik. Sadece rap yapmak değil, bu dejenerasyon ile artık öz Türkçe konuşmak bile çok zor.

Bu yolda size el uzatan abileriniz oldu mu?
Ailem, tanıdıklarım ve dinleyici- lerim dışında kimsenin desteğini görmedim. Zaten ülkemizde az bilinen bir müzik türünü yapmaya çalışıyordum, bu yüzden teknik açıdan akıl danışabileceğim kimse de yoktu.

“DÜŞÜNDÜĞÜM HER ŞEY BENİ BESLER”

Gelelim “Aura”ya. Albümün başarısı ortada. Tüm söz ve müzikler size mi ait?

Evet tüm eserlerin söz ve müzikleri bana ait.

Nasıl oluşturuyorsunuz şarkılarınızı? Sürekli kafanızda oluyor mu, yoksa masa başına oturup mu yazıyorsunuz?

Yaşanmışlıklar, tespitler ve düşüncelerim doğrultusunda bir taslak çıkarıyorum. Yeterli olduğunu hissediyorsam kaleme alıyorum.

Nelerden besleniyorsunuz?

Merak ettiğim konu hakkında bilgi sahibi olurum, inzivaya çekilip tefekkür yaparım. Fikirler yeni merakları, meraklar yeni bilgileri doğurur. Gördüğüm, duyduğum ve düşündüğüm her şey beni besler.

“Rapin tanrısı geri döndü” gibi çok iddialı sözler var. Siz “bir numara” mısınız bu âlemde?

Aslında herkes iddialı sözler yazıyor ama benimkiler dikkat çekiyor, sanırım kaç numara olduğumu kanıtlıyor bu durum.

Türkiye ve dünyadan beğendiğiniz isimler var mı?

Tupac ve Eminem sevdiğim isimler.

Rap müzik dışında sevdiğiniz bir tarz var mı?

Bana müzik olsun, söz olsun, içinde bir ruh olsun, gerçek olsun. Tarzına hiç bakmam.

Dünyada rapin iki türünü görüyorum. Bir tanesi lüks tüketimi seven, dünyanın nimetlerinden yararlanan; diğeri ise isyan içerisinde, underground takılan. Siz hangi grupta yer alıyorsunuz? Ya da bir grup içerisinde misiniz?

Kötü olaylar görüp etkileniyorsun, bunu müziğinle duyurmak istiyorsun. Duyduğun üzüntü bedenden taşıyor. Bazen de yeter diyorsun, sürekli sıkıntı ve isyan nereye kadar. Kendini iyi hissettiren yalanlara koşuyorsun ve çok sıkmayan bir noktada durup nefes alıyorsun. Yani hayatın kendisi her iki grupta yaşanıyor diye düşünüyorum. Ben kendimi tam anlamıyla hiçbirinden taraf görmüyorum.

Konserler var mı yakınlarda?

Evet konserler yakın bir zamanda başlıyor. İlk durak 11 Mayıs İstanbul Babylon sahnesi.