İşin ehlinden Türkçe Brit ve Indie: Suitcase – Karaköy Mono

Özellikle İstanbul’da ‘bar grubu’ olarak uzun süre tutunmak bir hayli zordur. Zira çok fazla mekan ve grup, sanatçı olduğu için barların programında yer almak için kırk takla atmak gerekir. Ancak Suitcase bunlardan farklı olarak 1997 yılında Kadıköy Buddha’da başlayan sahne yolculuğudaha sonra Taksim’de Bronx’a taşınarak uzun yıllar devam etmişti. Dillere destan Depeche Mode’un ‘Enjoy the Silence’ cover’ıyla pisti nasıl hareketlendirdiği günler hâlâ gözümün önündedir. Grubun hayran kitlesi öyle genişti ki ilk albümlerini ancak 2009 yılında çıkarabilmişlerdi. Bu arada birçok festivalde de sahne alan grubun on yıla yakın bir süre sonra ikinci albümleri ‘Sustukça Unutuyorum’ piyasaya sürüldü.

Tüm bestelerin ve sözlerin Suitcase’in beyni ve eski kadrodan kalan tek üyesi Deniz Özberk’e ait. Basta Teoman Keklik, gitarda Zorluhan Şimşek, Kamer Arzuman’dan oluşan grubun albümü buram buram Brit ve Indie kokuyor. Zaten kuruluşundan bu yana bu tarzda müzik yapan grubun ‘Sustukça Unutuyorum’ albümü de nokta atışıyla hedefi on ikiden vuruyor.Albümde aşk, hayat, yalnızlık, büyük ve modern şehrin çıkmazları basit ancak yerli yerinde temaları ön plana çıkıyor. Ayrıca Özge Fışkın da ‘Benim Her Şeyim Tamam’ şarkısında vokale eşlik etmiş.

İngiliz müziğini Türkçe olarak sapına kadar icra eden nadir gruplardan biri olan Suitcase’in bu on şarkılık albümü türün meraklıları ve sadık kitlesini bir hayli tatmin edeceği ortada. Bu tür gruplara daha çok ihtiyacımız olduğunu da ekleyerek keyifli dinlemeler dileyelim.

Hazırlayan: Burak Soyer