15. İSTANBUL BİENALİ DEVAM EDİYOR – Karaköy Mono

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Koç Holding sponsorluğunda 12 Kasım’a kadar sürecek 15. İstanbul Bienali tüm hızıyla devam ediyor


Sanatçı ikilisi Elmgreen&Dragset küratörlüğünde gerçekleştirilen 15. İstanbul Bienali, altı komşu mekânda yer alan sergilerin yanı sıra, tartışmalar, gösterimler, atölye çalışmalarıyla birlikte katılımcıların birlikte yemek pişireceği, okuyacağı, müzik yapacağı ücretsiz etkinliklerle de iyi bir komşu temasını gündeme getirmeye devam ediyor. Sanatçı Zeyno Pekünlü’nün koordinatörlüğünü üstlendiği Bienal Kamusal Programı kapsamında bu hafta, akademisyen Sezai Ozan Zeybek, kentin tarihini sokakları paylaştığımız köpekler ile birlikte okuduğu bir sunum ve sohbet gerçekleştirirken, avukat ve yazar Rita Ender de bugüne kadar Türkiye’de mahkemeye yansıyan komşulukla ilgili davalar üzerinden bir sunum yapacak. Koreograf ve çağdaş dans sanatçısı Tuğçe Tuna ise Cumartesi günleri 17.30 ve 20.30’da “Beden Damlaları Dans Performansı” ile Küçük Mustafa Paşa Hamamı’nda izleyicilerle buluşmaya devam ediyor.

Komşuluk hakkı
5 Ekim Perşembe günü İstanbul Modern Sinema Salonu’nda, mahkeme kayıtlarına yansımış davaları inceleyen avukat ve yazar Rita Ender, hukuk diliyle belirlenmiş komşuluk hakkının neler söylediğine değinecek. Yargıtay’a yansıyan komşuluk davalarını inceleyen Ender, kişinin komşu olarak, komşusuna karşı sorumlulukları ve yükümlülüklerini mercek altına alıyor. Yasaların “iyi bir komşu” tanımının masaya yatırılacağı sohbette katılımcılar, “Mahkeme kayıtlarına yansımış davalar bize komşuluk ile ilgili neler söyleyebilir?” sorusunun cevabını arayacak.

Beden Damlaları dans performansı
Bienal boyunca her Cumartesi saat 17.30 ve 20.30 ‘da Küçük Mustafa Paşa Hamamı’nda koreograf ve çağdaş dans sanatçısı Tuğçe Tuna, 15. İstanbul Bienali’ne, özel olarak tasarladığı ‘Beden Damlaları’ adlı eseri ile katılıyor. Sanatçının kendisinin de dahil olduğu dokuz dans sanatçısı ile gerçekleştirdiği gösteri; kinestetik empati, bedenin biriktirdikleri ve görünmeyen kayıpları üzerine odaklanıyor. Öteki bedeni, komşu beden olarak ele alan Tuna, İstanbul Bienali’ne davet edilen ilk koreograf ve çağdaş dans sanatçısı.

Bienal sanatçılarını yakından tanıyın
15. İstanbul Bienali’nde bu yıl 32 ülkeden 56 sanatçının farklı coğrafya ve zaman dilimlerinden hikâyeler anlattığı 150 eseri sergileniyor. Bienal sanatçılarıyla eserlerin arka planı ve hazırlık süreçlerine dair yapılan özel röportajlar ve videolardan oluşan haberleri 15. İstanbul Bienali’nin resmi web sitesi http://15b.iksv.org/haberler adresinden takip edilebilir.

(BirGün)