TÜRK MÜZİSYEN GRAMMY ADAYI OLDU – Karaköy Mono

Los Angeles’ta yaşayan Türk müzisyen Burak Beşir 60’ıncı Grammy Müzik ödüllerine 1’inci torbadan aday oldu.


Besteci ve Flüt Sanatçısı Burak Beşir, “PASSION“ isimli albümüyle bu yıl altmışıncısı düzenlenecek olan Grammy Müzik ödüllerinde, En İyi Klasik Müzik Enstrümantal Solo kategorisinde birinci roundda yarışacak.

Amerikan plak şirketi Albany Records tarafından Haziran 2017’de Amerika’da piyasaya çıkan “Passion” albümü, Burak Beşir’in beste ve aranjelerinin yanı sıra flüt repertuvarının önemli eserlerini de içeren; romantik tangolar, opera düzenlemeleri ile zengin bir repertuvardan oluşuyor. Albümde, Hollywood filmlerinde yedi yüzden fazla filmin flüt sololarını çalan, Colburn Konservatuarı ve Güney Kaliforniya Üniversitesi (USC)’nde Flüt Profesörü ve LA Filarmoni birinci flüt olarak görev yapmış, Amerikalı efsane flüt sanatçısı Jim Walker sanatçıya eşlik etti.

Burak Beşir’in üç bolümden oluşan ve iki flüt için uyarladığı “Sound From Anatolia” bestesi batılı dinleyicileri Türk ve Anadolu müziğininin zengin tınılarıyla tanıştırıyor.

Burak  Beşir kimdir?

86. Oscar ödül töreninde Akademi Orkestrasında yer alan sanatçı, burada John Williams, Alexandra Desplat gibi Oscar ödüllü bestecilerle çalıştı. 2008’de Berklee College of Music’te kazandığı bursla, Borusan Filarmoni ve İstanbul Devlet Opera ve Balesindeki pozisyonundan ayrılan ve Amerika’ya yerleşen sanatçı Berklee College of Music’te Çağdaş Bestecilik ve Prodüksiyon eğitimi alarak, Füut Solist ve Orkestra kariyerinin yanı sıra, film müzikleri besteciliğini de eklemiştir. Hacettepe Devlet Konservatuarı flüt bölümü mezunu olan Burak Beşir, ardından İskoç Kraliyet Akademisi’nde solistlik üzerine yüksek lisans yapmıştır. Efsane flüt sanatçısı Sir James Galway ile çalışmış ve Galway’in teşviki ve desteği ile kariyerine Amerika’da yön vermiştir. Sanatçının Avrupa’da basılmış flüt orkestrası için yaptığı aranjeler bulunmaktadır.

(DHA)