“ON KARAKÖY” – Karaköy Mono

GEÇMİŞİN MODERN İLE BÜTÜNLEŞTİĞİ MİMARİSİYLE HİZMET VEREN10 Karaköy OTEL SANAT SEVERLERİ, SANATÇI ARDEN OLUK’UN “İÇSEL ARKEOLOJİ” ADLI SOLO SERGİSİYLE BULUŞTURUYOR!

Açıldığı günden bu yana konaklama, gastronomi, eğlence ve sanat alanlarında adından sıkça söz ettiren 10 Karaköy; tarihi 18. Yüzyıla dayanan, önce Balıklı Rum Hastanesi ardından Balıklı Han olan binanın dokusu tamamen korunarak 2014 yılında otel olarak yeniden hayat buldu. Bu tarihi dokudan ilham alarak yarattığı eserlerden oluşan İçsel Arkeoloji isimli sergisi ile Arden Oluk, bir nevi sanatsal meditasyon ile belleğindeki tarihi güncel bir dilde izleyiciye sunuyor. Şanel Şan Sevinç küratörlüğünde düzenlenen sergide her bir resim, sanatçının kendi içsel arkeolojisinin arayışına açılan ‘kapı’lar hatta ‘geçitler’ olarak tanımlanırken, tabloların üzerine yerleştirilen ‘kapı tokmakları’ ile sanatçı, izleyicinin de metafor olarak bu geçitlerden geçmesini diliyor.

Gelecek yıl yurtdışında farklı noktalarda sergilenecek olan eserlerin 10 Karaköy’deki ilk gösteriminde, tarihten günümüze tiyatral gösterilerin yer aldığı otel lobisinde yaratılan atmosfer ile misafirlerini 1700’lü yıllara götürdü. Sergi’nin açılışı16 Ekim günü 10 Karaköy’ün Genel Müdürü Eylem Atalay ev sahipliğinde, birçok ünlü ismin katılımıyla gerçekleşti. Atalay, “Üst üste katmanlaşmış, yüzlerce yıllık geçmişi ile İstanbul Arden’in resimlerinde kazıma tekniği ile sembolize ediliyor. otel’imizin hikayesi ile birebir örtüşen bu sergiye ev sahipliği yapmaktan çok mutluyuz, önümüzdeki 2 ay tüm sanat severlere kapımız açık” dedi.

***17 Ekim-16 Aralık tarihleri arasında sanat severlerle buluşacak olan sergiyi 10 Karaköy’de ziyaret edebilirsiniz.