“ÜÇ SİLAHŞOR” – Karaköy Mono

ÜÇ SİLAHŞOR BALESİ İLK KEZ İSTANBUL’ DA…

‘’HEPİMİZ BİRİMİZ, BİRİMİZ HEPİMİZ İÇİN’’

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, ‘’Üç Silahşor’’ balesinin prömiyerini 1 Aralık akşamı gerçekleştirecek.

Alexandre Dumas (père)’ nın ölümsüz eserinden bale sahnesine aktarılan ÜÇ SİLAHŞOR, Giuseppe Verdi’ nin müzikleri ile hareket buluyor.

Eserin senaryo ve koreografisi, 4. Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’ nde Yılın Bale – Dans Koreografı ve Yılın Bale – Dans Yapımı ödülünü, V. Murat Balesine yaptıkları koreografileri ile almış Armağan Davran ve Volkan Ersoy’ a ait. Eserin müzik düzenlemesi ise aynı zamanda orkestrayı yönetecek olan Bujor Hoinic tarafından gerçekleştirilmiş.

Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından 2010 yılında Türkiye prömiyerini yapan eser, İstanbullu sanatseverler ile 1 Aralık Cumartesi akşamı ilk kez buluşacak.

Tarihsel romanları ve oyunlarıyla haklı bir ün kazanan Alexandre Dumas (père) ’nın yükselişinde en önemli role sahip olan “ÜÇ SİLAHŞOR” adlı eserin konusu 16. yüzyıl Fransa’sında geçiyor. Kardinal Richelieu ve XIII. Louis saray entrikalarının, Athos, Porthos, Aramis, d’Artagnan isimli dört gözü pek şövalyenin maceralarının hayranlık verici bir akıcılıkla anlatıldığı romans tarzındaki “ÜÇ SİLAHŞOR”, yazıldığı dönemden bugüne değin değerinden hiçbir şey yitirmedi.

Eserin yaratıcı kadrosu;

Senaryo ve Koreografi : G. Armağan DAVRAN – A. Volkan ERSOY

Müzik : G. VERDI

Orkestra Şefi / Müzik Düzenleme: Bujor HOINIC

Dekor : İsmail DEDE

Kostüm: Nursun ÜNLÜ

Işık: Fuat GÖK

Mizahi ögeler taşıyan ‘’ÜÇ SİLAHŞOR’’ ‘ da;

D’ ARTAGNAN : Erhan GÜZEL / Batur BÜKLÜ / Olcay TUNÇELİ

ATHOS : Batur BÜKLÜ / Alican GÜÇOĞLU / Can BEZİRGANOĞLU

PORTHOS : Oliver SPENCE / Can BEZİRGANOĞLU / Alican GÜÇOĞLU

ARAMIS : Mehmet N. ARKAN / Deniz ÖZAYDIN / Çağatay ÖZMEN

CONSTANCE : Büşra AY / Berfu ELMAS / M. Özde EREN

LORD BUCKINGHAM : Olcay TUNÇELİ / Çağatay ÖZMEN / Alican GÜÇOĞLU

MILADY : N. Melike KOPER / Julia HARTMANN / Gizem ATİK TUNCAY

KRALİÇE : Gizem ATİK TUNCAY / M. Özde EREN / Zeynep GÜÇOĞLU

ROCHEFORT : Ömer ERENLER / Mehmet N. ARKAN / Alican GÜÇOĞLU ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi bale sanatçıları dönüşümlü olarak dans edecekler.

ÜÇ SİLAHŞOR; 1, 4, 6, 18, 20 Aralık 2018, 2, 4 Nisan 2019 tarihlerinde saat: 20.00 de, 8, 22 Aralık 2018 tarihlerinde saat: 16.00 da Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi’nde ve 28 Mart 2019 akşamı ZorluPSM – Turkcell Sahnesi’ nde perde açacak.