“BUZUKİ ORHAN” – Karaköy Mono

Buzuki Orhan ‘kahve ve buzuki’ eşliğinde dünyaya açılıyor

Orhan Osman, nam-ı diğer Buzuki Orhan son albümü ‘Coffe and Bouzouki’ On Müzik etiketiyle yayınlandı. Yunanistan’ın geleneksel çalgısı olan buzukiyi Türkiye sınırlarından dünyaya açılan bir kapı olarak kullanan Buzuki Orhan şu ana kadar Sezen Aksu’dan Müslüm Gürses’e kadar birçok sanatçıyla çalıştı.

Enstrümanının hakkını sonuna kadar veren sanatçı son albümünde yine ‘world’ müziğine fazlasıyla katkıda bulunarak sadece Türkiye’de değil yurtdışında da hayranları tarafından ilgiyle karşılanıyor. Albümde ‘Loneliness’ şarkısı dışında hüzünlü melodilere rastlamak pek mümkün değil. Genel olarak daha neşeli şarkıların kendine yer bulduğu ‘Coffe and Bouzouki’de birçok farklı tarzda parçalar yer alıyor.

Yunanistan çalgısını valsten sirtakiye oradan Akdeniz ezgilerine kadar kullanan Buzuki Orhan bu yelpazeyle daha önceki albümlerini takip ediyor fakat tekrara düşmeden yapıyor bunu. Bu durum da sanatçının yolundan şaşmadığının göstergesi olarak kayıtlara geçiyor. Davullarla birlikte caza kadar uzanan bir yolda ilerleyen albüm türün meraklıları tarafından arşive alınması gereken bir çalışma şeklinde rahatlıkla değerlendirilebilir.

 

Hazırlayan: Burak Soyer