“MEĞER KAN KARDEŞİYMİŞ KEDERLE NEŞE…” – Karaköy Mono

Türkiye’de kendi tarzını bozmadan ilerleyen nadir kadın vokallerden Ceylan Ertem altıncı stüdyo albümü ‘Seni Senin Gibiler Sevsin’ ile hayranlarıyla buluştu. Sony Music etiketiyle yayınlanan on bir şarkılık albümde sanatçı bildiği sularda gezinmeye devam ediyor.

Ekim ayında yayınlanan single’ı ‘Mavi Çocuklar’ ile yeni albümüne aralanan kapı hakkında ipuçlarını veren Ceylan Ertem’e Efe Bahadır, Sinem Sal, Cenk Erdoğan, Ahmet Ali Arslan ve Tamer Karaoğlu gibi isimler söz ve müziklerde eşlik ediyor. Albümün prodüktörlüğünü sanatçının kendisi ve Cenk Erdoğan üstlenmiş.

Genel olarak kaybedilen, peşinden koşulan, yarıda kalan aşkların ön planda olduğu ‘Seni Senin Gibiler Sevsin’de Ertem ‘buralı’ bir müziği ortaya koyarken alternatif pop’un dışına çıkıp rock, trip hop gibi farklı türlere de el atarak albümü zenginleştiriyor. Zaten Ceylan Ertem’i özel kılan da bu yönü. Şarkılarında ne yapsa eğreti durmayan sanatçı farklı deneyimlerini bir arada ziyadesiyle yerli yerine oturtmasını biliyor.

Ceylan Ertem; bu albümde de başarıyla altından kalktığı cover şarkılara el atmayı yine ihmal etmiyor. Mehmet Güreli’nin ‘Koş Git Bir De Sen Bak’, Kenan Doğulu’nun ‘Bugünüm Sensiz Geçti’ ve Cihan Mürtezaoğlu’nun ‘Deli’ şarkılarına farklı lezzetler katarak masaya koyuyor. Albümün çıkış şarkısı sözleri Sibel Algan’a bestesi ise sanatçının  “Kahramanım, çocukluk dostum, dert ortağım, şifacım, ezginin ve şiirin büyücüsü” olarak ifade ettiği Sezen Aksu’ya ait olan ‘Nafile Kelâm’.   

‘Seni Senin Gibiler Sevsin’ Ceylan Ertem’in ‘olgunluk’ zamanının çoktan geçtiğini kanıtlayan bir çalışma olarak kayıtlara geçiyor. Hem müzikal anlamda kendini ifade eden içeriği hem de dinleyiciyi damardan yakalayan ‘Seni Senin Gibiler Sevsin’, sanatçıyı daha derinden kavramak için de önemli bir işlev görüyor. Bize de “Yola devam” diyerek albümü başa sarıp kadehleri tokuşturmaktan başka bir şey kalmıyor.

Hazırlayan: Burak Soyer