“ELGİZ KOLEKSİYONU” – Karaköy Mono

Elgiz Sanat Koleksiyonu FMV Galeri Işık’ta

FMV Galeri Işık, Elgiz Koleksiyonu’ndan bir seçkiye ev sahipliği yapacak. Koleksiyonun ana hatlarını yansıtan resim, fotoğraf, video heykel ve enstalasyon gibi farklı eserler, FMV Galeri Işık’ta, 8 Mart – 4 Nisan 2019 tarihleri arasında sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

1980’lerden bugüne ulusal ve uluslararası sanatçıların eserlerinin yer aldığı bir çağdaş sanat seçkisi oluşturan Sevda Elgiz ve Can Elgiz’in bu eklektik koleksiyonu, Türkiye’deki en kapsamlı çağdaş sanat koleksiyonlarından biri olarak öne çıkıyor.

Elgiz Ailesi, 2001 yılında İstanbul’un ilk çağdaş sanat müzesini Levent’te Proje4L ismiyle kurmuş ve çağdaş sanat alanında Türkiye’de öncü bir rol üstlenmiştir. Proje 4L, çok sayıda küratörlü sergi, proje ve performansa ev sahipliği yapmıştır ve 2005 yılından itibaren de faaliyetlerine Elgiz Müzesi olarak devam etmektedir.

Türkiye ve dünya çağdaş sanatının son 40 yılının izlenebileceği ve farklı coğrafyalardan sanatçıların eserlerinin yer aldıüı Elgiz Koleksiyonu, Maslak’taki Elgiz Müzesi’nin daimi koleksiyon alanı ve zaman zaman süreli sergi alanında yapılan geçici koleksiyon seçkilerinde görülebilir. Bunun dışında koleksiyondan farklı seçkiler, kurumsal iş birliklerle yurtiçinde ve yurtdışında yeni mekanlarda sanatsever kitleyle buluşmaya devam etmektedir.

Sergi, 8 Mart – 4 Nisan 2019 tarihleri arasında FMV Galeri Işık’ta sanatseverlerle buluşacak.