“ANNA LAUDEL ART DUBAI SANAT FUARINDA” – Karaköy Mono

Türkiye’deki genç sanatçıları desteklemek ve uluslararası sanat platformlarında temsil etmek üzere çalışmalarına devam eden, İstanbul’un dinamik güncel sanat galerisi ​Anna Laudel​, ​20-23 Mart 2019 ​tarihleri arasında ​Art Dubai​ uluslararası sanat fuarına katılmaya hazırlanıyor.

Geçtiğimiz günlerde Almanya’da gerçekleşen Art Karlsruhe ve New York’ta iptal edilen VOLTA yerine düzenlenen Plan B isimli pop-up sergiye katılan Anna Laudel’in uluslararası sanat fuarı yolculuğu 20-23 Mart 2019 tarihlerinde Art Dubai ile devam edecek.

Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Güney Asya’nın en büyük sanat fuarı olma misyonuna sahip Art Dubai’nin 13. edisyonunda 41 farklı ülkeden 90 galeri yer alacak. Türkiye’nin önde gelen genç sanatçılarından ​Ramazan Can​’ın son dönem işleri ve ilk defa bu fuarda yer alacak yeni çalışmaları Art Dubai’de Anna Laudel tarafından temsil edilecek. Şamanizm, ritüeller, totemler ve Anadolu’ya has geleneklerden ve mitolojilerden esinlenen Ramazan Can, modern hayatın beraberinde getirdiği sorunlara dikkat çekerken, geçmişle bugün arasında köprü kuran çalışmaları ile Art Dubai’de sanatseverlerle buluşacak.

Art Dubai’nin 13. edisyonunda sergi alanı ​Çağdaş, Modern, Bawwaba (kaçış) ​ve Rezidans​ olmak üzere 4 bölümden oluşuyor. Her bir bölümün birbirini tamamlaması üzerine kurgulanan yeni sergileme düzeni ile fuar, farklı coğrafyaları temsil eden galeriler ve sanatçıların ziyaretçilerle daha iyi iletişim kurmasını ve bölgenin sanat tarihini daha iyi vurgulamayı amaçlıyor.

Ramazan Can

1988 yılında Manisa’da doğan Ramazan Can, 2011 yılında Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü’nden mezun olmuştur. 2015 yılında Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Resim Ana Sanat Dalı’nı yüksek lisans derecesi ile tamamlayan sanatçı, şu anda Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Resim Ana Sanat Dalı Sanatta Yeterlilik programına devam etmektedir. Aynı zamanda Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Ramazan Can, Türkiye’de çok sayıda kişisel ve karma sergilerde yer almıştır ve çalışmalarına Ankara’daki atölyesinde devam etmektedir.

Anna Laudel

Karaköy Bankalar Caddesi’nde tarihi bir binada yer alan Anna Laudel, mekânında bugüne kadar Fernando Botero ve Mehmet Aksoy’un kişisel sergileri dahil olmak üzere, yerli ve yabancı sanatçıların yer aldığı birçok karma ve kişisel sergiye ev sahipliği yaptı.

Aynı anda kişisel ve karma sergiler ve etkinlikler düzenlemeye olanak sağlayan beş katlı binada yer alan galerinin direktörlüğünü ​Ferhat Yeter​ yapıyor. Galerinin kurucusu ​Anna Laudel​, Düsseldorf’tan Türkiye’ye 20 sene önce tekstil alanında iş kurmak için geldi. Kendisi aldığı eğitim ve içinde büyüdüğü güncel sanat ortamının etkisiyle Türkiye’de galeri açarak bu alanda çalışan yerli ve yabancı sanatçılara destek olmayı amaçlıyor.

Üretken sergi ve etkinlik programıyla İstanbul’un önde gelen dinamik güncel sanat merkezlerinden biri haline gelen Anna Laudel Contemporary, uluslararası sanatçıları ağırlamanın yanı sıra, Türkiye’den sanatçıları uluslararası platformlarda temsil etmeyi hedefliyor.

Galeri, sergi programlarının yanı sıra yerli ve yabancı sanatçıların röprodüksiyonları, resim, fotoğraf, heykel ve seramik çalışmaları ve sanat yayınlarının yer aldığı ​Art Shop​’a ev sahipliği yapıyor.