“Pelin Batu Workinton’da…” – Karaköy Mono

İyi Çalışanlar Ülkesi Workinton, mart ayı boyunca kadın girişimcilere yönelik gerçekleştirdiği etkinliklerde “Hayatın Seyrini Değiştiren Kadınlar” kitabının söyleşisi için Pelin Batu’yu ağırladı.

Workinton üyeleriyle buluşan Pelin Batu, aynı zamanda kitabının ilk imza gününü de etkinlik sonrasında gerçekleştirdi.

Workinton Levent 199’da düzenlenen söyleşide kitabındaki 30 farklı kadını anlatan Pelin Batu, Türk kadınının güç timsali olan Kara Fatma ve Mihri Hatun gibi örneklerin hikayelerinden bahsetti. Aynı zamanda kadına güç ve cesaret veren korkusuz kadınların biyografilerini de ele aldı.

Kitabın ataerkil tarih anlayışına tepki olarak ortaya çıktığını söyleyen Pelin Batu bin yıllar boyunca görmezden gelinen kadınları yoktan var eden yeni tarihçilerin taze bir metodoloji ile resimdeki boşlukları doldurmaları gerektiğini söyledi. Bu revizyonist tarih, geçmişte kaleme alınmış tarih kaynaklarına meydan okuyarak yeni bir sosyal tarih anlayışı geliştirdi. Konuşması sırasında “Kadın tarihi burada başlamaz elbet, başlangıçtan beri vardır, ama görünmez kadınlar bundan böyle sayfalarda yeniden hayat bulacaktır.” diye belirten Pelin Batu; “Kadın doğulmaz, kadın olunur” diyen Simone de Beauvoir gibi “Müthiş kadınlar, ikinci cinsiyet olmayı reddetmiştir ve işte bu kitap böyle bir ruhun meyvesidir.” diye kitabını özetledi.

Workinton Hakkında

2019 yılında kuruluşunun 6’nci yılını kutlayan Workinton, Türkiye’de Co-working sektörünün en hızlı büyüyen girişimcisi konumunda. Türkiye’de İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’daki şubelerinin yanı sıra ABD’de San Diego’da gerçekleştirdiği iş birliğiyle ve Katar Doha’daki şubesiyle 17 farklı iş merkezinde, 19 bin 500 m2 alanda, 15 bin üye ile 2 binin üzerinde kurumsal firmaya Co-working, Sanal Ofis, Hazır Ofis ve Toplantı Odası hizmetleri sunuyor. Şirket, aynı zamanda Türkiye’nin en yaygın kuluçka merkezi unvanına sahip. Workinton Kuluçka Merkezi’nde startup’lar tüm şubelerden faydalanıyor, geleceğe ve global rekabete hazırlanıyor. Kendini ‘İyi Çalışanlar Ülkesi’ olarak tanımlayan Workinton, yıl boyunca 150’yi aşkın kişisel gelişim semineri, eğitim, deneyim ve gezi programları düzenliyor. Üyeler bu etkinliklerden ücretsiz veya indirimli yararlanarak Workinton networking ağına dahil oluyor ve yeni iş birlikleri geliştirme fırsatları yakalıyorlar.