“MÜZELER KONUŞUYOR” – Karaköy Mono

Konuğumuz Fransa MAC VAL Şef Küratörü Alexia Fabre

İstanbul Modern’in 2012 yılında başlattığı “Müzeler Konuşuyor” serisi, Fransa ile devam ediyor. İstanbul Fransız Kültür Merkezi işbirliğiyle gerçekleştirilen etkinlik programının ikinci konuğu MAC VAL, Val-de-Marne Çağdaş Sanat Müzesi Şef Küratörü Alexia Fabre olacak. 11 Nisan’da gerçekleşecek söyleşide Fabre, deneyimlerini paylaşacak

İstanbul Modern’in dünyada öncü rol üstlenen müzelerin yöneticilerini Türkiye’deki meslektaşları ve ziyaretçilerle buluşturmayı amaçlayan “Müzeler Konuşuyor” 2019’da Fransa’yı ağırlıyor.

Müzeler Konuşuyor: Konuğumuz Fransa’nın ikinci konuğu MAC VAL’in kuruluşundan bu yana şef küratörlüğünü üstlenen Alexia Fabre olacak. Fabre’nin “MAC VAL, Bölge için Bir Müze (Yapım Aşamasında)” başlıklı konuşması 11 Nisan Perşembe 19.00’da başlayacak.

1950’lerden günümüze

2005 yılında Paris yakınlarındaki Val-de-Marne’e bağlı Vitry-sur-Seine’de kurulan MAC VAL, 1950’lerden günümüze Fransa’daki çağdaş sanata ve sanat ortamına odaklanan ilk kurum olarak dikkat çekiyor. Bulunduğu çevreyi Fransa ve farklı coğrafyalardan örneklerle irdeleyen kurum, bu süreçte toplumun ortak değerleriyle birlikte çeşitliliğini yansıtarak özgünlüğünü sürdürüyor. Kuruluşundan bu yana dönüşüm halindeki müzenin yer verdiği sanatsal içerik ve kültürel etkinlikler, kamuyla kurum arasındaki ilişkinin de devamlılığını sağlıyor.

Alexia Fabre kimdir?

MAC VAL’in kuruluşundan beri şef küratörlüğünü üstlenen Alexia Fabre, 1998 yılından itibaren müzenin kuruluş sürecinde etkin rol oynadı. 2005 yılından itibaren kurumun sanatsal ve kültürel politikalarını belirlemenin yanında, müzenin bulunduğu bölgenin toplumsal yapısıyla bağlantılı sergi ve programlara şekil veriyor. 2009 ve 2011 yıllarında Nuit Blanche Paris’nin sanat direktörlüğünü MAC VAL’de süreli sergilerden sorumlu Frank Lamy’yle birlikte üstlendi. 2007-2011 yılları arasında École du Louvre’da ders de veren ve 2017 yılında Québec, Kanada’daki Manif d’Art Çağdaş Sanat Bienali’nin misafir küratörlüğünü yapan Fabre, Grand Palais’deki “Ay” sergisinin (3 Nisan – 22 Temmuz 2019) eş küratörüdür.

Müzeler Konuşuyor

İstanbul Modern’in güncel müzecilik alanında çok yönlü iletişim platformu oluşturan “Müzeler Konuşuyor” serisine bugüne kadar Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık ve Almanya’dan müze ve sanat kurumu yöneticileri katılarak izleyicilerle deneyimlerini paylaştı.

PROGRAM

“MAC VAL, Bölge için Bir Müze (Yapım Aşamasında)”

Şef Küratör Alexia Fabre

Tarih: 11 Nisan 2019 Perşembe

Saat: 19.00

Mekân: İstanbul Modern Sanat Müzesi

Etkı̇nlı̇k ücretsı̇zdı̇r. Sı̇multane çevı̇rı̇ yapılacaktır.