“Palmiyeler: Biraz güneş havası alalım!” – Karaköy Mono

Indie müzik Türkiye’de son birkaç yıldır yükselen müzik türleri arasında başı çekiyor. Özellikle dijital platformların uzun süredir yükselişte olması genç sanatçıların önünü açarken bu bağımsız müzik türünün de gelişimine ön ayak oluyor. Gruplar müziklerini herhangi bir plak şirketinin güdümüne girmeden rahatlıkla yayınlama imkanı bulurken Indie de bu imkandan nasibini fazlasıyla alıyor ve dinleyicinin yeni isimler keşfetmesine sebep oluyor. Yeni isimler desek de yazının konusunda sözü geçecek ekip o kadar da yeni değil. 2015 yılında yayınladıkları grupla aynı ismi taşıyan albümüyle Palmiyeler bu yazının başrol oyuncusu. Zira Palmiyeler dijital platformlardan yayınladıkları ‘Harika’ isimli single’ıyla şu sıralar bir hayli popüler.

Mertcan Mertbilek, Rana Uludağ, Tarık Töre ve Barış Konyalı’dan oluşan Palmiyeler kendi besteleriyle sahnelerde boy gösteren bir ekip. Palmiyeler’in temelleri 2003 yılında Mertcan Mertbilek ve Tarık Töre’nin kurduğu Kilink isimli punk rock grubuyla atılmış. Daha sonra farklı şehirlere dağılan ikili tekrar bir araya geldiğinde Palmiyeler’i kurmaya karar vermiş. Grubun ismi müziklerine de yansıyan güneşli yaz havalarından, özellikle İzmir’in palmiye ağaçlarından geliyor. Zaten ekibin üyeleri de müziklerini “Güneşli havaların müziği” olarak tanımlıyor. Albüm kapakları, konserlerde kullanılan dekor da gruba ait ve seyirci tarafından bir hayli görüyor.

Palmiyeler’in müziğine gelecek olursak… Grup 80’ler İngiliz rock gruplarını yad ediyor sound’unda. Bu bir taklit olarak anlaşılmasın. O yolda ilerliyor demek daha doğru. The Cure, Stone Roses gibi ekipleri hatırlatan Palmiyeler dönemin müziğini günümüze uyarlamadığı için özgünlüğünü koruyor. Grup kendine has sound’uyla dikkat çekerken hem Türkiye’nin Indie açlığını gideriyor hem de kendisinden sonra gelecek isimleri de bu konuda cesaretlendiriyor. Güneşiniz bol olsun!

Hazırlayan: Burak Soyer

soyerbrk@gmail.com