““TERRA GENESİS”” – Karaköy Mono

CUBIS ART İSTANBUL, CÜNEYT AKSOY’UN “TERRA GENESİS” SERGİSİNİ SUNAR

Cubis Art Istanbul’un sunduğu, Cüneyt Aksoy’nun yeni evren arayışları ve alternatif yaşam formları üzerine kurulu “Terra Genesis” isimli sergisi, 5 – 31 Aralık 2019 tarihleri arasında Adahan İstanbul’da sanatseverlerle buluşuyor.

“Terra Genesis”, insanın yaşam döngüsünü devam ettirebilmesi için, içinde bulunduğu çağın kaosunda yeni döngüleri ortaya çıkarma ve alternatif yaşam formları belirlemeleri üzerine kurulmuş bir sergidir.

Sanatçı ​Cüneyt Aksoy​, taş, kum ve su gibi doğaya ait organik malzemeler kullanarak içten bir sorgulamayı sürdürmektedir. Kum – beton gibi organik ve inorganik bileşenlerden oluşan eserler ise çarpık bir dünyanın temsilidir.

Sergi mekanı içinde bir merkez gibi kurulu olan kuyu, yaşamsal izlerin göstergesidir. Taş dokuya sahip, eski bir sarnıç olan mekan içindeki kuyu ile birlikte, Aksoy’un eserleri mekan ile güçlü bir bağ kurarak, varlık ve yokluk çizgisindeki yeni yaşam formlarının arayışını estetik bir görsellikle izleyiciye sunar.

Malzemenin yüzeyinde sanatçının salt estetik ve görsel dünyasından bir dışavurum olarak izlenen soyutlamaları, çoğunlukla karanlık bir dünyanın referanslarını yine gri, antrasit ve koyu tonlarda izleyiciye sunar. Farklı formlar içinde izlenen yapıtlar gri tonlar üzerinde, siyah rengin verdiği toz gibi uçucu görüntü etkisi ile dokusal bir algı ile izleyiciyi yönlendirir.

Yaşam alanlarının dönüşümü, hayatın değişkenliği, yaşanılabilir olan gezegenin insan eliyle harap edilmesi, yok oluşa giden zamansallık yeni yaşam alanlarının, formlarının keşfi gibi konuları, video, pentür, yerleştirme gibi disiplinlerarası yaklaşımlarla bir araya gelen “Terra Genesis”​, insanın varlığının dünyayı bilinçli bir şekilde dönüştürme, yok etme ve tüm bunların üstüne alternatif bir dünyalar yaratmasını sorgulamaktadır.

Cüneyt Aksoy​’nun ​Terra Genesis sergisi ​31 Aralık 2019 tarihine kadar Beyoğlu’nda yer alan ​Adahan İstanbul​’da görülebilir.

Cüneyt Aksoy Hakkında

Cüneyt Aksoy Mimar Sinan Üniversitesi Sahne ve Görüntü Dekor Kostüm Tasarım Bölümü’nden mezun oldu. 1995‘te mezun olduktan sonra uzun süre tasarım ve resmi birlikte yürüten sanatçı 2005 yılından itibaren tamamen resme odaklandı. 1998-99 ve 2009-2011 yılları arasında İtalya Floransa’da çalışmalarını sürdüren sanatçı, İstanbul’da ve Londra’da yaşıyor ve çalışıyor.

Aksoy’un resimleri özgün oluşturduğu dokular ve bunların üzerinde kendiliğinden beliren çatlaklardan oluşuyor. Sanatçı, kağıt ve plastik gibi malzemeleri kullanarak yarattığı katmanlı alanda pigment boyalar vasıtası ile resmin yüzeyinde doğal olarak oluşan imgeleri belirliyor.