Netflix ve Birleşmiş Milletler (BM) Kadın Birimi, eğlence sektöründe çığır açan 55 kadın tarafından hazırlanan özel bir koleksiyon yayınlıyor – Karaköy Mono

“İzledi ve Başardı” koleksiyonu, Dünya Kadınlar Gününde öykü anlatımının gücünü ön plana çıkaracak

Hollywood, Kaliforniya 4 Mart 2020 – Netflix ve BM Kadın Birimi bugün, Dünya Kadınlar Günü’nü kutlamak üzere dizilerin, belgesellerin ve filmlerin yer aldığı “İzledi ve Başardı” adlı özel Netflix koleksiyonunu yayınladı. Tüm yıl boyunca izlenebilecek olan bu koleksiyon, kamera karşısında veya arkasında çalışan kadın yaratıcılar tarafından bir araya getirildi. Sophia Loren, Janet Mock, Salma Hayek, Yalitza Aparicio, Millie Bobby Brown, Laurie Nunn, Lana Condor, Petra Costa ve Ava DuVernay bu yaratıcılardan sadece birkaçı.

BM Kadın Birimi Genel Müdür Vekili Anita Bhatia şunları söyledi: “Bu iş birliği, kadınların öykülerini anlatmayı ve onları tüm farklılıklarıyla ekrana taşıma konusunda yaşanan zorlukları aşmayı hedefliyor. Buradaki amacımız, görünmez olanı görünür kılmak. Ayrıca gerçekten gelişmiş bir topluma ulaşabilmek için kadınların ekranda, kamera arkasında ve genel olarak öykülerimizde temsil edilmesinin ve bu süreçlere tam olarak dâhil edilmesinin gerektiğini kanıtlamayı da hedefliyoruz.”

Bu yılki teması “Nesiller Boyu Eşitlik: Kadın Haklarını Gerçeğe Dönüştürmek” olan Dünya Kadınlar Günü için hazırlanan koleksiyon, bizlere ilham veren kadınlara esin kaynağı olan öyküleri öne çıkarıyor. Bu diziler, filmler ve belgeseller (Unbelievable, Luna Nera ve Followers’tan Orange Is the New Black, Lionheart ve Sex Education’a) genellikle zorlu konuların ele alındığı önemli diyalogları tetikledi. Bu diyaloglar, dünyayı görme şeklimizi sorgulamamıza yardımcı oldu.

Aktris Laverne Cox şunları ifade etti: “Gerçek demokrasi için, herkesin tam olarak temsil edildiği bir dünya kurmamız gerekiyor. Kim olduğumuzu gerçekten görebildiğimizde, zihnimizde hem kendimiz hem de birbirimiz için sonsuz imkânlar canlandırabiliriz. Orange Is the New Black, projenin başındaki Jenji Kohan ile yapımda görev alan kadın yönetmenler, senaristler, yapımcılar ve teknik ekip üyeleri sayesinde kendimi bir kadın olarak gerçekten güçlü hissettiğim ilk proje oldu. Öykülerin birbirinden oldukça farklı olan kadınlara eşsiz bir şekilde odaklanması da buna katkıda bulundu. Bu dizi, trans olduğunu gizlemeyen siyahi bir kadın olarak benim için bir alan ve platform sağladı. Böylelikle dizi, trans olduğunu gizlemeyen her ırktan kadına gerçekten insani bir çerçeveden bakılmasını sağladı.”

Koleksiyon, Netflix.com/izledivebasardi adresinde veya Netflix’te “İzledi ve Başardı” için arama yaparak bulunabilecek. Koleksiyondaki her içerik, o içeriği seçen sanatçının Kadınlar Günü seçimi olarak etiketlenecek. Böylece üyeler hangi öyküyü kimin seçtiğini kolaylıkla görebilecek. Ayrıca üyeler koleksiyondaki favori kadın karakterlerine duydukları sevgiyi göstermek için “İzledi ve Başardı” profil simgesi seçkisi içinden seçim yapabilecek.

USC Annenberg Inclusion Initiative’in kurucusu Dr. Stacy L. Smith şunları söyledi: “Televizyon programları ve filmler, popüler kültürü yansıtma ve şekillendirme gücüne sahip. Bu nedenle, daha fazla insanın kendi hayatlarının bir öyküye yansıtıldığını görmesi büyük önem taşıyor. Araştırmalarımız, kamera arkasındaki süreçlere dâhil edilmenin, ekranda daha fazla yer bulmaya yol açtığını gösteriyor. Geçtiğimiz yıl, Netflix orijinal filmlerinin %20’sinin kadınlar tarafından yönetildiğini görmek bize cesaret verdi. Bu kadın yaratıcıları Dünya Kadınlar Günü’nde kutlayacağımız için heyecan duyuyoruz. Eşitliğe ulaşmak için önümüzde hâlâ uzun bir yol var. Ancak dünyanın farklı yerlerindeki yetenekli kadınları takdir etmek suretiyle daha fazla kadını kendi öykülerini anlatmak için teşvik edeceğimize ve bu sayede kadın yaratıcı sayısının artmasını sağlayacağımıza inancımız tam.”

Stacy L. Smith sözlerine şöyle devam etti: “BM Kadın Birimi ve Netflix’in Nesiller Boyu Eşitlik kampanyasını desteklemek üzere gerçekleştirdiği ortaklık, kadın hakları konusunda vizyoner bir program olarak kabul edilen Pekin Deklarasyonu ve Eylem Platformu’nun yirmi beşinci yıl dönümüne denk geldi. Bu kampanyanın, kadın haklarının hayata geçirilmesine giden yolun cinsiyet eşitliğinden geçtiğine ve bu eşitliğe ulaşılması için kadınların ön plana çıkarılması gerektiğine dair mesajı yayacağını umuyoruz.”

İzledi ve Başardı koleksiyonunu bir araya getiren kadınları aşağıda bulabilirsiniz:

Alejandra Azcárate (Kolombiya) – Vis a Vis

Alice Wu (Birleşik Devletler) – Frances Ha

Andrea Barata Ribeiro (Brezilya) – Sex Education

Anna Winger (Almanya) – Unbreakable Kimmy Schmidt

Ava DuVernay (Birleşik Devletler) – Zamanda Kıvrılma

Barbara Lopez (Meksika) – Scandal

Beren Saat (Türkiye) – Bird Box

Bruna Mascarenhas (Brezilya) – Sana Kim Şarkı Söyler?

Cecilia Suárez (Meksika) – Marriage Story

Chris Nee (Birleşik Devletler) – Orange Is the New Black

Christian Serratos (Birleşik Devletler) – The Goop Lab

Cindy Bishop (Tayland) – Anne with an E

Elena Fortes (Meksika) – Atlantique

Esther Acebo (İspanya) – Chef’s Table: Bo Songvisava

Fadily Camara (Fransa) – How to Get Away with Murder

Fanny Herrero (Fransa) – Je Parle Toute Seule

Fatimah Abu Bakar (Malezya) – Bebekler

Francesca Comencini (İtalya) – What Happened, Miss Simone?

Giovanna Ewbank (Brezilya) – Most Beautiful Thing

Hanna Ardéhn (İsveç) – Kuzuların Sessizliği

Hazar Ergüçlü (Türkiye) – House of Cards

Hend Sabry (Mısır) – Joan Didion: Merkez Dayanmayacak

Ida Elise Broch (Norveç) – RuPaul’s Drag Race

Janet Mock (Birleşik Devletler) – Paris Is Burning

Joyce Cheng (Hong Kong) – Queer Eye

Juliana Vicente (Brezilya) – When They See Us

Kemi Adetiba (Nijerya) – King of Boys

Kiara Advani (Hindistan) – Lust Stories

Lali Espósito (Arjantin) – Aşk Engel Tanımaz

Lana Condor (Birleşik Devletler) – Grace and Frankie

Lauren Morelli (Birleşik Devletler) – Julie & Julia

Laurie Nunn (İngiltere) – The Keepers

Laverne Cox (Birleşik Devletler) – Brené Brown: Cesaret Çağrısı

Liz Garbus (Birleşik Devletler) – She’s Gotta Have It

Logan Browning (Birleşik Devletler) – Someone Great

Lynn Fainchtein (Meksika) – 2001: Uzay Macerası

Marcela Benjumea (Kolombiya) – Dead to Me

Mercedes Morán (Arjantin) – Aquarius

Mika Ninagawa (Japonya) – In the Realm of the Senses

Millie Bobby Brown (Birleşik Krallık) – Miss Americana

Mina El Hammani (İspanya) – Eşitlik Çağrısı

Mindy Kaling (Birleşik Devletler) – Chewing Gum

Mira Lesmana (Endonezya) – ROMA

Mithila Palkar (Hindistan) – Hannah Gadsby: Nanette

Nahnatchka Khan (Birleşik Devletler) – Genç Yetişkin

Ngô Thanh Vân (Vietnam) – Wonder Woman

Nosipho Dumisa (Güney Afrika) – Yerçekimi

Pathy Dejesus (Brezilya) – Raising Dion

Paulina Garcia (Şili) – İki Gün ve Bir Gece

Petra Costa (Brezilya) – Feministler: Onlar Ne Düşünüyordu?

Salma Hayek (Meksika) – Unbelievable

Sandi Tan (Singapur) – Russian Doll

Shefali Shah (Hindistan) – Delhi Crime

Sophia Loren (İtalya) – The Crown

Yalitza Aparicio (Meksika) -Knock Down the House

###

Netflix Hakkında

Netflix, 190’dan fazla ülkede 167 milyonu aşkın ücretli kullanıcının farklı türlerde ve dillerde diziler, belgeseller ve sinema filmleri izlediği, dünyanın eğlence odaklı lider yayın hizmetidir. Üyeler yayınları istedikleri kadar, istedikleri zaman, istedikleri yerde, internete bağlı tüm ekranlarda izleyebilirler. Yayınların tamamını reklamsız olarak ve herhangi bir taahhütte bulunmadan oynatabilir, durdurabilir ve daha sonra izlemeye devam edebilirler.

BM Kadın Birimi Hakkında

BM Kadın Birimi, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadının güçlenmesi için çalışan bir Birleşmiş Milletler örgütüdür. BM Kadın Birimi, kadınların ve kız çocuklarının küresel düzeyde savunucusudur ve onların ihtiyaçlarının karşılanmasını hızlandırmak amacıyla kurulmuştur.