Dönüşüm “ The Metamorphosis” – Karaköy Mono

GEDİK SANAT’TAN YENİ PROJE: Dönüşüm “ The Metamorphosis”

FRANZ KAFKA’NIN GREGOR SAMSA KARAKTERİNİN DÖNÜŞÜMÜ ÜZERİNE BİR PROJE

Dönüşüm “ The Metamorphosis” projesiyle iki türk bestecisine beşli ensemble için sipariş veren Gedik Sanat; görsel sanatlar alanında başlattığı çalışmalar doğrultusunda da aynı proje içerisinde bir de metal heykel siparişi gerçekleştirmiştir. Dönüşüm romanının kahramanı Gregor Samsa’nın başkalaşım hikayesini anlatacak olan performans; müzik ile heykelin eş zamanlı sunumuna sahne olacak. Besteciler Didem Coşkunseven ve Mehmet Ali Uzunselvi tarafından yaratılan müziklere performans sanatçısı ve heykeltıraş Asaf Erdemli dans ve heykel performanslarıyla hayat verecek. “Birleştirir, Sanat için” mottosuyla farklı disiplinleri bir araya getirerek projeler üreten Gedik Sanat, bu projeyle edebiyat, felsefe, müzik ve heykel alanlarını birleştirmeyi hedeflemektedir. Gedik Sanat ayrıca gelecekte bilinçli bir sanatsever kitle yaratabilmek için bu türlü projelerin öneminin altını çizmektedir.

SAMSA’NIN BAŞKALAŞIM HEYKELİ ASAF ERDEMLİ İMZASI TAŞIYACAK

Hurda ve metal konusunda dönüşüm projeleri gerçekleştiren, doğaya ve çevreye saygılı üretimleriyle dikkatleri üzerine çeken; Cermodern, Louvre Müzesi başta olmak üzere birçok uluslararası festival ve projede yer alan Asaf Erdemli Ge Ka Kaynak makinasıyla metalin kaynaşmasının büyüsüyle Gregor Samsa’nın dönüşen halini bir heykel olarak yaratacak.

İKİ TÜRK BESTECİYE YENİ SİPARİŞLER

Gedik Sanat, Türk bestecilerin yeni eserler üretmesine olanak sağlayarak Türk müzik kültürünün dönüşen yeni dünyada etkili bir dili olması konusunda çalışmalar sürdürmektedir. Bu doğrultuda “Dönüşüm” projesiyle iki bestecimize daha sipariş vermiştir. Sipariş verilen bestecilerden Didem Coşkunseven Berkeley Üniversitesi’nde çalışmalarına devam ederken Mehmet Ali Uzunselvi Kocaeli Üniversitesi’ndeki uzun yıllar süren eğitimciliğinin yanında ICC ( İstanbul Composers Collective) bünyesinde yeni müzik çalışmalarına devam etmektedir.

ENSEMBLE YENİ MÜZİK ÜZERİNE TECRÜBELİ

Dönüşüm projesinde Samsa’nın başkalaşımını seslendiren sanatçılar Gedik Filarmoni Orkestrası, Hezarfen Ensemble ve Diskant Çağdaş Müzik Topluluğu gibi ülkemizin önde gelen yeni müzik topluluklarının üyelerinden oluşmakta. Barış Yalçınkaya ( Klarnet), Onurcan Çağatay ( Trompet), Ali Başeğmezler ( Viyola), Deniz Yurdakul ( Kontrbas) ve İpek Mine Sonakın ( Arp) oluşan ensemble üyeleri, ülkemizin çeşitli konservatuvarlarında eğitimci kimliklerinin yanında yeni müzik konusunda gerçekleştirdikleri projeleriyle de dikkat çekmekteler.

İLK PERFORMANS GEDİK SANAT SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA

Gedik Sanat’ın üçüncü dijital projesi Dönüşüm “ The Metamorphosis” bünyesinde gerçekleşecek performans, Gedik Sanat Sosyal Medya Hesaplarından 30 Eylül tarihinde saat 18.00’da yayınlanacak.

Ayrıca Gedik Sanat Genel Sanat Yönetmeni Caner Akgün ve Gedik Sanat Proje Koordinatörü Begüm Özay moderatörlüğünde Kafka’nın Dönüşüm romanı üzerinden uzman görüşleriyle günümüze açılımlar yapacak canlı sohbetler gerçekleşecek. Gedik Sanat Resmi Instagram Adresi’nde gerçekleşecek sohbetlerin programı ise şu şekilde:

Sevengül Sönmez, Edebiyat Tarihçisi& Editör 9 Eylül saat 21.00

Dr. Nevin Eracar, Psikanalitik Psikoterapist 12 Eylül saat 21.00

Asaf Erdemli, Heykeltıraş 14 Eylül saat 21.00

Mehmet Ali Uzunselvi, Besteci 15 Eylül saat 21.00

Didem Coşkunseven, Besteci 16 Eylül saat 21.00

Mehmet Emin Balcı, Sosyolog 18 Eylül saat 21.00

Ali Şimşek, Eleştirmen 22 Eylül saat 21.00

Ersin Alok, Fotoğraf Sanatçısı 23 Eylül saat 21.00

Dr. Sera Çetingök, Psikoterapist 25 Eylül saat 21.00

DÖNÜŞÜM GEDİK KAYNAK FABRİKASI’NDA HAYATA GEÇECEK

Gedik Sanat’ın görsel sanatlara ilk dokunduğu projede yaşamın dönüşümüne ve evrimine duyduğu saygıyla çalışmalarını sürdüren Gedik Kaynak ve Gedik Döküm fabrikalarının içerisinde performanslar gerçekleşecek. Sipariş edilen iki eserin ilk seslendirilişleri gerçekleşirken eşzamanlı olarak Asaf Erdemli dans performansıyla birlikte metal bir Samsa heykeli yaratacak. Gerçekleşecek performansın videosu Sözsüz Günlükler ve Kaynaşma projelerinin görüntü direktörü Cem Önertürk imzası taşıyacak.

Gedik Sanat birleştiren projelerine sanayi ve sanatı iç içe geçirerek devam edecek.