BROOKLYN VE İSTANBUL ARASINDA YAŞAYAN ÇAĞDAŞ SANATIN YENİ KUŞAK TEMSİLCİLERİNDEN NİLÜFER YILDIRIM  – Karaköy Mono

MUSE AND MEMORY” İLE GALERİ DİANİ’DE

Nilüfer Yıldırım izleyiciye  soyut ve figür  arasında gezinen esrarengiz ve eşsiz  bir görsel bileşen veriyor.

Eserleri ve  modern tarzı ile sanatseverlerin ve koleksiyonerlerin son yıllarda özellikle yakından takip ettiği  sanatçı Nilüfer Yıldırım’ ın    “Muse & Memory”  Sergisi 2 Nisan – 20 Nisan 2022 tarihleri arası Galeri Diani’de sergilenecek.

Nilüfer Yıldırım’ın 2 Nisan -20 Nisan tarihleri arasında Galeri Diani’de açacağı “Muse and Memory”  sergisi iki kavramdan oluşuyor.

“Muse” kavramı, belli belirsiz figürlerin kadınsı bir şekil sunduğu kağıt üzerine yağlı boya eserlerden oluşuyor. Bu çalışmalar, sanatçının   otoportreleri veya ona ilham veren kişilerin portrelerini yansıtıyor adeta.  Katmanları genel portrenin içinde beliren ve kaybolan farklı figürleri ve serbestlikleri ile hem gizemli hem de davetkar duruşları izleyiciyi karşılıyor. Bu seride izleyiciyi sanatçının yeşil, sarı ve mavi tonlu renk paleti bekliyor.

“Memory” kavramı sanatçının 2021’de başlayan ‘Garden of Memory’ serisindeki büyük ölçekli eserlerin devamını oluşturuyor. Çok daha küçük ölçekli olan Muse’ların serbestliğinin aksine, hakkı verilmiş bir disipline sahip olan bu eserler sanatçının ısrarlı sorgulamasını gözler önüne seriyor. Bu eserlerinde çizgiden yola çıkarak renk, biçim ve bütünü vurguluyor. Resimlerde tekrarlanan kontür benzeri çizgiler renklerin değişik varyasyonlarda birleşimleri ile bütünleşmesini sağlıyor. Teknik olarak bir farklılığa giderek tuval üzerine yumuşak pastel kullanıyor.

Nilüfer Yıldırım izleyiciye soyut ve figür  arasında gezinen esrarengiz ve eşsiz  bir görsel bileşen veriyor.

NİLÜFER YILDIRIM KİMDİR?

Nilüfer Yıldırım,  İstanbul’da doğdu. Daha sonra, yirmili yaşlarının başında Milano’da grafik tasarım ve sanat tarihi okurken grafik tasarım öğretmeni tarafından resim yapmaya teşvik edildi. Sanat eğitiminin ardından İstanbul’da birkaç yıl geçirdikten sonra New York’a taşındı. Şimdi İstanbul ve Brooklyn arasında yaşıyor ve çalışıyor

Eserleri,  belli belirsiz   figür ve  soyutlamaları  ile gündelik gerçeklikler ve icat edilmiş dünyalar arasında geçiş yapıyor. Genellikle varoluşun doğası üzerine fikirlerden ve duygu durumlarından esinleniyor. Manzaralardan, diğer insanlarla günlük karşılaşmalar, duygusal her türlü  durum, özel ve nesnel  öneme sahip her türlü an  eserlerine konu olabiliyor. Konsept ve konular incelikli üzerine düşünülmüş olsa da,  sürekli olarak doğayı anımsatıyor izleyicilere. Formlar, renkler ve dokular, gerçekçi , rasyonel açıklamalardandan uzaklaşıp daha derinden yankılanan duygusal haritaları ifade ediyor. Nilüfer Yıldırım sanata bakışını duyguların somutlaşmış  hali olarak değerlendiriyor…