Jülide Günce’den zamanın ruhunu yansıtan sergi:  ‘ZEITGEIST’ – Karaköy Mono
Jülide Günce’nin ‘Zeitgeist’ sergisi 22 Ekim’de Goba Art&Design’da kapılarını sanatseverlere açtı. Eserlerinde doğurganlıkla ve sürdürülebilirlikle eşdeğer olan tek mutlak yaratıcının “doğa” olduğu kavramlarını formlarına yansıtan Günce’nin ‘Zeitgeist’ sergisi 10 Kasım’a kadar ziyaret edilebilecek.

Tasarım dünyasının sanata, sanat dünyasının ise tasarıma ilgisini vurgulayan sergilere öncülük yaparak sanat ve tasarımın iç içe geçtiği bir platform yaratmak amacıyla kurulan, Kalebodur’un desteklediği Şişhane’deki Goba Art&Design, iç mimarlık kökenli sanatçı Jülide Günce’nin ‘Zeitgeist’ başlıklı sergisine ev sahipliği yapıyor.

Sergiyi, sanatçı Jülide Günce’nin güçlü anlatımıyla sanatseverlere aktarıyoruz.

‘Zamanın ruhu;

Benden güçlü, benden yaşlı, benden tecrübeli, benden eğlenceli, benden komik, benden yetenekli 

Benim ruhum, senin ruhun, onun ruhu, 4 mevsim 12 burç 

Ruh hallerimiz, karakterimiz, duygusal yönlerimiz, esaret altında olduklarımız, aşklarımız, prangalarımız varoluş yolumuz, gördüklerimiz, göremediklerimiz ve göreceklerimiz 

Bu ruha karşı gelmek, zamanın akışının durmasını beklemek demek 

Hayat bir oyun planı ve hayatımızın her alanına gizlenmiş bir anahtar sunuyor bizlere 

Her şey zıtlık ilkesi ve düalite’

Julide Günce hakkında:

1979 yılında İstanbul’da doğan Julide Günce, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık Bölümü’nde eğitimini tamamladı. Eğitiminin ardından kendini malzeme ve mekân tasarımına yöneltti.

Akrilik çalışmalarının yan ısıra kağıt hamuru ve farklı malzemeleri birleştirerek çalışmalar yaptı.

Günce, aynı zamanda binlerce yıllık bu tekniği düzenlediği atölye çalışmalarıyla yeni nesillere de aktarmaya devam etmektedir. Gençliğinde iz bırakan seyahatleri hamurda yarattığı formlara aktardı. “Aidiyet” ve “yaratım” duygularını yoğunlukla inceledi ve araştırdı. Bu çalışmalarının devamında, asıl olanın aidiyet olmadığı, insanın nereden ve nelerden beslendiğinin önemli olduğunu keşfetti.

 Julide Günce, yaratımın doğurganlıkla ve sürdürülebilirlikle eşdeğer olduğu tek ve mutlak yaratıcının ise “doğa” olduğu kavramlarını formlarına yansıtmaya devam etmektedir.