Oktay Rıfat’ın izinde: Ağaç, Gölge, Deniz, Ay – Karaköy Mono

Borusan Contemporary yeni sanat sezonuna 16 Eylül’de açılacak iki sergiyle başlayacak. Oktay Rıfat’tan aldığı ilhamla Dr. Necmi Sönmez’in yaptığı ‘Ağaç, Gölge, Deniz, Ay’ ve Diana Thater’ın A Runaway World – Kaçak Dünya, sanatseverlerle buluşacak.


Borusan Contemporary yeni sanat sezonuna iki yeni sergiyle ‘merhaba’ diyecek. İlki, ünlü sanatçı Diana Thater’ın soyu tükenmekte olan hayvanları tehdit eden kaçak avcılığa çağdaş sanat penceresinden baktığı “A Runaway World – Kaçak Dünya” adlı sergisi. İkinci sergi ise küratörlüğünü Dr. Necmi Sönmez’in yaptığı, Oktay Rıfat’tan aldığı ilhamla çağdaş sanatın farklı deneylerini bir araya getirecek Ağaç, Gölge, Deniz, Ay. 

Küratörlüğünü Dr. Necmi Sönmez’in yaptığı Ağaç, Gölge, Deniz, Ay’da, izleyiciye yeni medya sanatının Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’nda yer alan çarpıcı örnekleri sunulacak. Sergi çıkış noktasını, bir Necmi Sönmez klasiği olarak yine edebiyattan alıyor. Sönmez’e bu defa ilham veren eser ise modern Türk şiirinin ayrı, aykırı temsilcisi Oktay Rıfat’ın ilk kitabında yer alan Bir Şehri Bırakmak adlı şiiri:

“Ağaca söyle
Gölgesini getirsin bana yolluk
Sokağı ve denizi isterim pencereden
Senden çörek isterim
Ay biçiminde”

Sergi ağırlıklı olarak dijital tekniklerle üretilmiş video, yerleştirme, fotoğraf, video heykeli, ışık objesi ve ses düzenlemelerinden yola çıkarak çağdaş sanatın farklı deneylerini bir araya getirecek. Kendisi de resim yapan bir şair olarak Oktay Rifat, sözcüklere dayalı imgeler üretmişti. Borusan Contemporary’deki bu sergi, şiirsel imge ile görsel imgeyi bir araya getirirken farklı bir izlek oluşturarak, bilinmeyen, denenmemiş ve farklı birliktelikleri büyüteç altına almayı hedefliyor. Sadece şiir tutkunları değil, sanat izleyicisini de “patika yollarına” davet eden Ağaç, Gölge, Deniz, Ay, yaratıcı düşüncenin erdemini ön plana çıkaran bir yapıya sahip.

Borusan Contemporary’de görülecek bir diğer sergi olan Ünlü ABD’li çağdaş sanatçı Diana Thater’ın 16 Eylül 2017 – 18 Şubat 2018 tarihleri arasındaİstanbul’da, Perili Köşk’te sergilenecek A Runaway World, Borusan Contemporary Sanat Yönetmeni Kathleen Forde ile The Mistake Room’un Yöneticisi ve Sanat Direktörü Cesar Garcia tarafından hazırlandı. Sergi beş adet video temelli enstalasyondan oluşuyor.

15. İstanbul Bienali bünyesinde sanatseverlerin ilgi ve beğenisine sunulacak Diana Thater: Runaway World, ilk olarak Los Angeles’daki ‘daki Mistake Room tarafından hazırlanmış ve 2017 yılının ilkbaharında sergilenmişti. Borusan Contemporary’de, kaçak avcılık yüzünden yakın gelecekte soyu tükenme tehlikesi altında olan hayvanların durumunu inceleyen bu işlerin geniş bir tekrarı sunulacak.

 

Sergiler 10.00–19.00 saatleri arasında 18 Şubat 2018 Pazar akşamına kadar ziyaret edilebilecek.(Milliyet)