Mülteci kampında yaşayan “Küçük Picasso” ilk sergisini açtı – Karaköy Mono

Sırbistan’da bir mülteci kampında yaşayan 10 yaşındaki Farhad Noory, ilk resim sergisini açtı. ‘Küçük Picasso’ olarak anılan Norry, ilk kazancını hasta bir çocuğun tedavisi için bağışlayacak.


Afganistan’dan Sırbistan’a uzanan yolculuğunun sonunda, “Küçük Picasso” olarak anılmaya başlayan Noory,  ilk sergisini Belgrad’da bir cafede kurdu. Noory’nin eserleri 2 ila 7 Euro arasındaki fiyatlara alıcı buldu. Ayrıca serginin yanı sıra kanser tedavisi gören Sırp bir çocuğun tedavi masraflarını karşılamak için de bağış toplandı.

İlk sergisi nedeniyle kendisini stres altında hissettiğini söyleyen Noory, hayalinin İsviçre’de resim ve dil öğrenimi görmek olduğunu belirtti.

Küçük Picasso lakaplı Noory’nin resimleri arasında, Almanya Başbakanı Angela Merkel, ressam Salvador Dali ve futbolcu Cristiano Ronaldo’nun da portreleri yer alıyor.

Noory, anne babası ve iki erkek kardeşiyle birlikte sekiz aydır mülteci kampında yaşıyor. Noory’nin yeteneği, Sırp yardım kuruluşlarının kamptaki çalışma atölyelerinde keşfedildi.

Yardım kuruluşları Noory’nin bir resim okulunu ziyaret edip üç ay süren bir fotoğrafçılık kursuna katılmalarını sağladı.

Noory, Sırbistan medyasında, yeteneği nedeniyle “Küçük Picasso” olarak yer aldı. (DW Türkçe)