İnceleme: Doktor Jivago nasıl yayımlandı? – Karaköy Mono

Jivago Vakası Boris Pasternak’ın SSCB tarafından yasaklanan dünyaca ünlü romanı Doktor Jivago’nun filmlere konu olacak yayınlanma öyküsünü anlatıyor

Sanat dünyası özellikle totaliter iktidarlarla yönetilen ülkelerde yasaklanan eserlere aşikârdır. Eğer kitabın konusu devletin tepesindeki herhangi bir yere dokunuyorsa okuyucuya ulaşması neredeyse imkânsızdır. Sadece yasaklanmış sanat eserlerini konu alan bir dergi çıkarmaya kalksak malzeme bulmakta hiçbir zorlukla karşılaşmayacağımızdan eminiz. “Birileri” tarafından önü kesilmiş kitapların yasaklanma ve tekrar yayımlanma öyküsü okur için de her zaman çekici gelmiştir. Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Jivago Vakası kitabı da adından da anlaşılacağı üzere ünlü Rus şair Boris Pasternak’ın tek ve dünyaca ünlü romanı Doktor Jivago’nun yayımlanma öyküsüne odaklanıyor.

Pasternak, Doktor Jivago’yu ilk kez 1956 yılında Noviy Mir dergisine gönderir. Ancak SSCB yönetimi, iktidarın resmi görüşüne uygun olmadığı bahanesiyle yayımlanmasını reddeder. 1957’de İtalya’ya kaçırılan roman burada İtalyanca ve Rusça basılır. Bir sonraki yıl İngilizce olarak da yayımlanan Doktor Jivago tüm dünyada ünlenir ve birçok dile çevrilir.Tarihler 2007’yi gösterdiğinde İngiliz dergisi The Sunday Times, kaynak olarak ismi belirtilmeyen bir Rus araştırmacıya dayandırdığı bir haber yayınladı. Buna göre Pasternak, batılı arkadaşlarına yolladığı romanın kopyalar- dan birisi Malta’da ele geçirildi. O dönemde ABD’nin Rusya’nın katı yönetimini tüm dünyaya kanıtlamak için daha iyi bir fırsat olamayacağını düşünen CIA yetkilileri, kitabı Rusçaya çevirterek Avrupa’nın birçok ülkesinde eş zamanlı olarak yayımlattı.

Rusya’daki Ekim Devrimi’nden sonra çıkan İç Savaş sırasında, dönemin Rusya’sıyla beraber, hayatının gidişatı elinden alınmış, iki kadın arasındaki ihtiras rüzgârlarıyla savrulan bir adamın anlatıldığı Doktor Jivago’nun perde arkasını kâğıda döken Jivago Vakası, yazarları Peter Pinn ve Petre Couvêe’nin CIA belgelerine ulaşmasından sonra kaleme alındı. Kaçakçılık, paravan yayınevleri ve gerçek belgeler ışığında yazılan Jivago Vakası, bir kitabın nasıl devlet paranoyasına dönüştüğünü de gözler önüne seriyor.