Oscar Wilde’ın “Dorian Gray’in Portresi” romanı yeniden sinemaya uyarlanıyor – Karaköy Mono

Oscar Wilde’ın tek romanı olan “Dorian Gray’in Portresi”, bir çok kez sinemaya uyarlanmıştı. Bu kez roman, şarkıcı Annie Clark yönetmenliğinde yeniden sinemaya uyarlanıyor.


Dorian Gray’in Portresi, kariyerine The Polyphonic Spree grubuyla başlayan Annie Clark‘ın yönetmenliğinde gerçekleşiyor. Clark’ın yönetmenlik koltuğuna oturduğu filmin çalışmaları ise halen sürüyor. St. Vincent ismini kullanan şarkıcının ilk yönetmenlik deneyimi olan filmde beyazperdeye adım atmasının sebebi ise halen belirsizliğini koruyor.

Oscar Wilde‘ın kaleme aldığı kitap pek çok kez sinemaya uyarlanırken; ilk olarak 1945 yapımı filmde başrollerini Hurd Hatfield, George Sanders ve Angela Lansbury‘nin paylaştığı film, sinema severlerce hafızalarda iz bıraktı. Son olarak 2009 yılında vizyona giren İngiltere yapımı filmde, başrolerinde Oscarlı oyuncu Colin Firth, Ben Barnes, Rebecca Hall, Rachel Hurd-Wood , Emilia Fox gibi isimler yer almıştı. Fakat bu kez St. Vincent’ten daha farklı bir Gray ortaya çıkacağa benziyor.

St. Vincent filmde, Lionsgate‘in katkılarını sunduğu hikâye, portresi yaşladıkça kendisi genç kalan bir adamın yaşamını bu defa bir kadının gözünden anlatmaya hazırlanıyor. Efsanevi karakteri kimin canlandıracağı henüz belli değil. Diğer yandan filmin senaryosu ise David Birke‘e ait. Gizem, gerilim ve tutku üçgeninde ilerlemesi beklenen filmin, ne denli, etkili göreceği ise muamma. St. Vincent’in sahneden inip, kamera arkasına geçmesinin ardında bırakacağı izlenim bir hayli merak ediliyor.