“CANAN, KAF DAĞI’NIN ARDINDA” KAPILARINI SANATSEVERLERE AÇTI – Karaköy Mono

Arter Sanat Galerisi’nin ev sahipliğini yaptığı “Canan, Kaf Dağı’nın Ardında” isimli sergi, sanatseverlerle buluştu.


Arap ve Fars kozmolojisinin efsanevi Kaf Dağı’ndan ilham alınarak hazırlanan sergide, heykel, fotoğraf, baskı, nakış, video, yerleştirme ve minyatür gibi çeşitli dallarda üretilmiş eserlere yer verildi.

Sanatçının, “Cennet”, “Araf” ve “Cehennem” kavramlarıyla okumayı öneren “Kaf Dağı’nın Ardında” adlı sergisi, ışık-gölge, iyi-kötü, içsel-dışsal, gerçeklik-hayal, aydınlık-karanlık gibi karşıt kavramlara dayanıyor. İnsan ruhunun bastırılmış yönlerine dayanan figürler ele alınarak hazırlanan sergi, sanatçının yeni üretimleriyle beraber, farklı içeriklerle hazırlanan 3 ayrı bölümde sanatseverleri içsel bir yolculuğa çıkarıyor.

Çok bedenli, mistik, sembolik, şaşırtıcı evren sunmayı hedefleyen sergide sanatçının kişisel olanın politik olduğu  düşüncesinden hareketle kendi bedenini kullandığı yapıtları da  yer alıyor.

“Cehennemi, korkularımızdan oluşturuyoruz”

Serginin yaratım süreci ve söylemeye çalıştıklarına dair bilgilendirmede bulunan sanatçı Canan, “Kaf Dağı’nın ulaşılmaz bir dağ değil, kendimizi bulma yolculuğunda bize eşlik eden hayvanlar, cinler, melekler bizim kafamızda yarattığımız kavramlar olarak geçiyor. Cin, diye tanımladığımız şey içimizde yaşadığımız korkular, melekler ise kurtarıcılarımız ama kendimize yeterince güvenirsek o zaman meleklere, kurtarıcıya veya bir kahramana hiç bir zaman ihtiyaç duymayacağız. Bunlardan yola çıkarak 3 katı farklı şekilde kurguladım. En üst katı ‘cehennem’ bölümüne ayırdım, cehennemin kat olarak var olduğunu ama aslında cehennemin olmadığını göreceksiniz çünkü cehennemi biz korkularımızdan oluşturuyoruz.” dedi.

Küratörlüğünü Nazlı Gürlek’in üstlendiği sergide düzenli aralıklarla rehberli sergi turları düzenlenecek. Ziyaretçiler ücretsiz sesli rehberi kullanarak eserler hakkında ayrıntılı bilgi edinme imkanı bulacak.

Serginin kapıları 24 Aralık’a kadar tüm sanatseverlere açık.