“YÖNELİŞLER-KAŞİFİN YOLCULUĞU” ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR – Karaköy Mono

UNICEF yararına düzenlenen “Yönelişler-Kaşifin Yolculuğu” adlı resim sergisinin kapıları, 14 Eylül’e kadar ziyaretçilerine açık.


Belarto Türkiye ile birlikte, UNICEF Türkiye Milli Komitesi yararına organize edilen “Yönelişler – Kaşifin Yolculuğu” adlı resim sergisi sanatseverlere buluştu.

Serginin yaratıcısı Tülin Kaynak, çocuk haklarının korunması gerektiğini vurgulayarak, “Çocuklar için bir şeyler yapabilmek…. Geleceğimiz ve umudumuz onlar. En genel anlamı ile Unicef Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından çocuk haklarının korunması adına tanıtım ve savunu çalışmaları yapmak, çocukların temel gereksinimlerinin karşılanmasına yardımcı olmak ve çocukların potansiyellerini eksiksiz biçimde gerçekleştirmek için fırsatlar yaratmak üzere görevlendirilmiş bir kuruluş. Resimlerimin onlara,  bir minik parça da olsa  katkısı olması beni mutlu edecek. Bu kuruluşa güveniyorum. Çocuk sevgisi nasıl açıklanır ki? Hele zor durumda olan çocukların yardım çağrısı… Ressamım. Ben bunu yapabildim.” diyor.

“Her şey resimde anlam buluyor”

Kaynak resim sevgisini ise şöyle anlatıyor:
“Görünmeyen duyguları görünür hale getirmek istiyorum. Bitmeyen bir arayış bu, sevgi ve umutla…Bulacağım diyorum…. Ama… Devam… Resimlerimde sevgi vardır, tüm evrene, düzene… Acıları görüyorum ama bu da düzenin parçası. Belki ileride bu acılar da bitecek diyorum. Ve resmimde en üzüntülü zamanlarda bile bir umut oluyor. Tuvalin karşısındaki hayatı seviyorum ve bu sevgimin resmin içinde olmasını umuyorum. Günlerimi büyük çoğunlukla atölyede geçiriyorum. Sözcüklere dökemediğim her şey resimde anlam buluyor. Ve ben orada özgürüm…”

Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi’nde misafirlerini bekleyen sergi 14 Eylül’e kadar ziyaret edilebilecek.