15. İSTANABUL BİENALİ 16 EYLÜL’DE BAŞLIYOR – Karaköy Mono

56 sanatçının 150 eseri, 6 komşu mekânda  12 Kasım’a kadar ücretsiz gezilebilecek.


İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın(İKSV) düzenlediği İstanbul Bienali bu yıl 30. yaşını kutluyor. İKSV tarafından Koç Holding sponsorluğunda düzenlenen 15. İstabul Bienali, 16 Eylül Cumartesi günü kapılarını ziyaretçilerine açıyor. Küratörlüğünü sanatçı ikilisi Elmgreen & Dragset’in üstlendiği iyi bir komşu başlığını taşıyan 15. İstanbul Bienali’nde, 32 ülkeden 56 sanatçının farklı coğrafya ve zaman dilimlerinde hikâyeler anlattığı 150 eser yer alıyor.

Bienal bu yıl, Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, İstanbul Modern, Pera Müzesi, ARK Kültür, Yoğunluk Sanatçı Atölyesi ile Küçük Mustafa Paşa Hamamı olmak üzere birbirine yürüme mesafesinde altı komşu mekânda ziyaretçilerini ağırlayacak.

Bienal süresince farklı alanlardan isimlerin katılımıyla gerçekleştirilecek ücretsiz etkinliklerle de iyi bir komşu, başlığı üzerine düşünülmeye devam edilecek. Sanatçı ve akademisyen Zeyno Pekünlü’nün koordinatörlüğünü üstlendiği 15. İstanbul Bienali’nin Kamusal programı kapsamında, uluslararası konuşmacıların katılımıyla gerçekleştirilecek sempozyumlardan film gösterimlerine ve konuşmalara, farklı kültürel coğrafyalardan davetli şeflerin birlikte yemek pişirecekleri atölye çalışmalarından İstanbul’un göçmen yerleşik müzisyenlerinin bir araya gelerek yapcakları doğaçlama performanslara, okuma günlerinden çocuklar için animasyon ve tasarım atölyelerine pek çok farklı etkinlik düzenlenecek.

“İyi komşu, kalıcı barış sebebi olabilir”

Basın Toplantısı’nda konuşan İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, “Bienal, bugün yalnızca ülkemizin değil, tüm dünyanın en önemli güncel sanat etkinlikleri arasında sayılıyor.  İstanbul Kültür Sanat Vakfı olarak toplumsal yaşamda önemli bir yeri olan kültürün, kalkınmanın da ana etkenlerinden biri olduğu inancıyla bu alandaki uluslararası işbirliklerimizi güçlendiriyor ve ülkemizin kültür ve sanat yaşamını zenginleştirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz ve devam edeceğiz.” dedi.

2007 yılından beri Bienali desteklediklerini belirten Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç, “Hepimiz yaşayarak görüyoruz. Sınırların her geçen gün daha fazla sorgulandığı bir dünyayla; savaş ve gerginliklerin giderek tırmandığıı zor bir dönemle karşı karşıyayız. Bu dönemde en büyük ihtiyacımız, gücünü kültürden ve evrensel değerlerden  alan sanatın diline daha çok kulak vermektir. İnanıyorum ki, temel insani değerlerimizi kökten sarsan ve barışı gölgeleyen yabancılaşmaya karşı komşuluk, büyük bir kapı aralayabilir. İyi bir komşu savaş değil, kalıcı barış sebebi olabilir.” dedi.

İstanbul Bienali Direktörü Bige Örer’in moderasyonunda devam eden basın toplantısı, Bienal küratörleri Almgreen & Dragset ile bianelin kamusal program Koordinatörü Zeyno Pekünlü’nün bienalin oluşum sürecine dair gerçekleştirdiği ve iyi bir komşu başlığının nasıl belirlendiği, bienaldeki sanatçı ve işler, mekânlar, kamusal program ve yayınların hikâyelerine dair bilgilerin verildiği söyleşi ile devam etti.

Bienal, 12 Kasım’a kadar ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.