“BİR KAZI HİKÂYESİ: ÇATALHÖYÜK”, NAZLI GÜRLEK’İN “BİR”İNE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR – Karaköy Mono

Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (ANAMED) ve Performistanbul işbirliğiyle, Nazlı Gürlek imzalı “BİR” isimli performans projesi, 23 Eylül’de ANAMED’de gerçekleşecek.


Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (ANAMED) 23 Eylül’de Nazlı Gürlek imzalı “BİR” isimli performans projesine ev sahipliği yapacak. Performistanbul işbirliğiyle ANAMED’de düzenlenecek performans, Çatalhöyük’teki Bina 1980’de ortaya çıkarılmış, MÖ 6500 yılı civarında, ritüel amaçlı yapıldığı düşünülen bir duvar resmini canlandırıyor.

Gürlek, duvar resminden yola çıkarak yaptığı her biri 9 metrelik iki rulo, resmin ortaya çıktığı kazı sürecini gösteren arkeolojik görsel dokümantasyon ve bir performansçının canlı hareketi dahil olmak üzere resim, belge ve hareketten oluşan üç farklı ifade diliyle yeni bir ritüel ortaya çıkarıyor. Güneşin batışını çevreleyen 3 saat boyunca sürecek olan performans, Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi’nin 3. kattaki terasında ücretsiz olarak izlenebilecek.

Performans, Çatalhöyük Araştırma Projesi’nin 25. yılını kutlamak amacıyla düzenlenen, 9 bin yıllık tarihe sahip yerleşmede sürdürülen arkeolojik çalışmaların bilinmeyen yanlarını sunan “Bir Kazı Hikâyesi: Çatalhöyük” sergi kapsamında gerçekleştirilecek. Çatalhöyük duvar resmini 9 bin yıl öncesinden günümüze getirerek araştıran Gürlek, arkeolojik bir buluntuyu, sanatçı gözüyle farklı bir açıdan izleyiciye sunuyor.

Proje, aynı zamanda, “düşünümsellik, interaktivite, çokseslilik ve bağlamsallık” esasları üzerine kurulu olan Çatalhöyük arkeolojik araştırma projesinin sanatsal bir adaptasyonu niteliğinde. Nazlı Gürlek, performansa konu olan resimle ilgili şunları söylüyor:

“Arkeolojik bulgulardan, Çatalhöyük’te tüm yapıların konut işlevi taşıyan mekânlar olduğu ve toplumun, bu yapıların içinde gerçekleşen çeşitli ritüellerle organize edildiği anlaşılıyor. Duvar resimleri yapmak da bu ritüellerden biri. Çatalhöyük resimlerinde genellikle birkaç geometrik formun tekrarından oluşan, oldukça kontrollü ve neredeyse matematiksel kesinlikte yapıldığı gözlenen soyut motifler görüyoruz. Bu performansa konu olan resim ise, diğerlerinden farklı. Görsel anlamda dağınık, uçucu, akıcı ve boşluklu. Bu resim bana duraksız akan nehirleri, hem doğaya hem insan bedenine hayat veren yaşam enerjisini, yaratım gücünü, yaşamın sınır tanımaz gücünü hatırlatıyor.” Sanatçı, performansta bu resmin anlamını ve bugüne dair bize neler söyleyebileceğini araştırıyor ve izleyiciyi de kendi anlamını bulmaya davet ediyor.

Nazlı Gürlek kimdir?

Nazlı Gürlek, İstanbul’da yaşayan bir sanatçı, küratör ve yazardır. Anadolu’nun pagan kültürlerinde köklenen yaratıcı araştırma ve üretim platformu UMA’nın kurucusudur. Son küratöryel projeleri arasında Borusan Contemporary koleksiyon küratörlüğü (2014–15) ve Maçka Sanat Galerisi programlar küratörlüğü (2011–12) yer alır. Küratörlük yüksek lisansını Londra Goldsmiths Üniversitesi’nde, resim lisansını ise Floransa Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde tamamlamıştır. www.nazligurlek.com / www.uma-platform.org. Varşova Ujazdowski Castle Çağdaş Sanat Merkezi’nde misafir küratör olarak bulunmuş, Independent Curators International’ın küratöryel araştırma programlarında katılımcı olarak yer almış ve CCA Derry-Londonderry ve SALT Galata’da küratöryel araştırmalarını sunmuştur (2013). “Nature is Our Body,” ArteEast Quarterly: The Global Platform for Middle East Arts (İlkbahar 2016); “Sarkis ve Tutumlar Biçime Dönüşünce” (SALT, 2013) ve “İnci Eviner,” Revolver (2011) yayınlarının yazarı ve editörüdür. Yazıları Frieze, Camera Austria, Art Asia Pacific, Flash Art International ve The Exhibitionist gibi dergilerde yayımlanmıştır.

 

Fotoğraf bilgisi: Çatalhöyük duvar resmi, MÖ 6500 civarı, Jason Quinlan ve Çatalhöyük Araştırma Projesi
Fotoğraf: Jason Quinlan