İNSAN VE DOĞA DENGESİ: “GEÇMİŞ VE ŞİMDİ AMA HEPSİ AYNI” – Karaköy Mono

 

Gülseren Südor’un sanatçı olarak doğa ve insan dengesi üzerine kurduğu ‘Geçmiş ve Şimdi, Ama Hepsi Aynı’ adlı resim sergisi 7 Ekim’den itibaren Galeri Diani’de gerçekleşecek.


Gülseren Südor’ un ‘Geçmiş ve Şimdi; Ama Hepsi Aynı’ adlı kişisel sergisi 7  Ekim’de Galeri Diani’de kapılarını açıyor. Adını sanatçının 50 yıla varan sanat serüvenini, insan ve doğa dengesini merkeze alan sorgulamasından alan sergide, farklı boyutlarda neredeyse sanatçıyla özdeşleşmiş çini mürekkebi tarama tekniği yapıtlarını, yine özgün baskı üzerine karışık teknik kullanarak ürettiklerini ve bunların yanı sıra tual üzeri yağlıboya ve desenlerini görmek de görmek mümkün olacak.

Gülseren Südor’un yapıtları her sergisinde olduğu gibi bir önceki sergisinin adeta devamı niteliği taşıyor. Sanatçının neredeyse elli yıldır ürettiği yapıtlar tam bir yaşam algısı oluşturuyor. Bu kişisel sergisinde 1980’den sonra insan, doğa denge ve dengesizliğini, kendi kullandığı teknikleri ve bakış açısını yeniden sorguluyor. İzleyicilere kendini, doğa ile insanlar arasında var olan ve olmayan bağı da sorgulatıyor.

Gülseren Südor Kimdir?

Sanat yaşamı elli yıla varan sanatçı İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Bedri Rahmi Eyüboğlu atölyesinden mezun olduktan sonra 4 yıl boyunca Roma’da yaşadı. Başta İtalya ve Avusturya olmak üzere yurtdışında 9, yurt içinde ise 61 kişisel sergi açtı, yurtdışı dahil olmak üzere 20’den fazla fuar, bienal ve trienale katılmış sayısız karma sergide yer aldı ve temel tasarım kitabına imza attı. Yapıtları yurtiçi ve yurtdışında birçok koleksiyonda yer almakta ve müzelerde bulunmaktadır.