VACLAV HAVEL ÖDÜLÜ YAZAR BURHAN SÖNMEZ’İN OLDU – Karaköy Mono

Şair, oyun yazarı ve aynı zamanda Çekya’nın eski cumhurbaşkanı olan Vaclav Havel anısına verilen ödülün sahibi yazar Burhan Sönmez oldu.


Yazar Burhan Sönmez, Vaclav Havel Ödülü’nün sahibi oldu. Vaclav Havel Kütüphanesi Vakfı genel müdürü Pavla Niklova, ödülü duyurduğu konuşmasında “Vaclav Havel’in savunduğu demokratik değerler için korkusuzca ayağa kalkan Türkiye’nin en seçkin yazarlarından birine bu ödülü vermekten büyük onur duyuyoruz” dedi.

Şair, oyun yazarı ve Çekya’nın eski cumhurbaşkanı Vaclav Havel’in anısına verilen ödül için 28 Eylül’de New York Bohemian National Hall’de bir tören düzenlenecek.

Vaclav Havel Ödülü, The New York Review of Books’un baş editörü Ian Buruma tarafından Burhan Sönmez’e takdim edilecek.

New York’taki Vaclav Havel Kütüphane Vakfı tarafından her yıl verilen ödülün sahibi, kitabı İngilizce yayımlanmış yazarlar arasından belirleniyor. Burhan Sönmez’in çeviri hakları 25 dilde satılan son romanı İstanbul İstanbul geçen yıl ABD, İngiltere ve Hindistan’da İngilizce yayımlanmıştı.

Vaclav Havel Kimdir?

1936’da Prag’da doğdu. Prag Sanat Akademisi’nde drama üzerine eğitim gören Havel, en bilinen tiyatro eseri The Garden Party‘yi 1963 yılında yayımladı. 1968’deki Prag Baharı’ndan sonra gerçekleşen Varşova Paktı’nın Çekoslovakya’yı işgalinden sonra kara listeye alınarak siyasi faaliyetlerde bulunması ve yazı yazması yasaklanan Havel, yaklaşık 4 yıl cezaevinde kaldı. Ancak çalışmalarını ve fikirlerini açıklamayı sürdüren Havel, 18 gün süren kitlesel gösterilerden oluşan ve hükümetin devrilmesiyle sonuçlanan, 1989’daki Kadife Devrim’in öncüsü oldu.

29 Aralık 1989’da devrimi gerçekleştiren Yurtaşlık Forumu tarafından Çekoslovakya Devlet Başkanlığı’na getirildi. 1990’da yapılan serbest seçimlerde Cumhurbaşkanı oldu. 1992’nin Aralık ayında ülkenin Çek Cumhuriyeti ve Slovakya olarak barışçıl bir şekilde ikiye bölünmesinde de önemli rol oynayan Havel, yeni Çek Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı seçildi. 1998’de yeniden Cumhurbaşkanı seçilen Havel, Şubat 2003’te eski siyasi rakiplerinden Václav Klaus tarafından yenilgiye uğratıldı ve Cumhurbaşkanlık dönemi sona erdi.

1990’lı yıllardan bu yana sağlık sorunları olan Havel’in akciğerinin bir bölümü, kanserin yayılmasını önlemek amacıyla 1996 yılında ameliyatla alındı.

Kasım 2005 ve Haziran 2008 tarihlerinde ABD’den Foreign Policy ve İngiltere’den Prospect dergilerinin internet üzerinden okuyucu anketleri ile oluşturduğu dünyanın ilk 100 entelektüeli listelerinde, 2005 yılında 4., 2008 yılında 26. sırada yer almıştır.

Burhan Sönmez kimdir?

Burhan Sönmez, Haymana’da doğdu. İstanbul’da Hukuk Fakültesi’ni bitirdikten sonra bir süre avukatlık yaptı. TAKSAV’ın (Toplumsal Araştırmalar, Kültür ve Sanat için Vakıf) kurucuları arasında yer aldı. İlk romanı Kuzey 2009 yılında yayımlandı. İkinci romanı Masumlar 2011’de çıktı. Son romanı İstanbul İstanbul 2015’te yayımlandı.

Masumlar ile 2011 yılı Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Sedat Simavi Edebiyat Ödülü’ne değer görüldü. İtalya’nın Verona kentinde her yıl Romeo ve Juliet anısına verilen Aşk Romanı Ödülü’ne aday gösterildi.

Bir Dersim HikâyesiBana Adını Söyle ve Gezi adlı öykü derlemelerine öyküleriyle katılan Burhan Sönmez, Bursa Yazın ve Sanat Derneği tarafından verilen 2015 yılı Öykü Onur Ödülü’nün de sahibi oldu.

Romanları yirmiden fazla ülkede yayımlanıyor.

BirGün ve L’Unita gibi gazetelerde ve Birikim, Notos gibi dergilerde yazıları yayımlandı. Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü 2014 yılı seçici kurulunda yer aldı.

Türkiye PEN ve English PEN üyesidir.

(Duvar)