SERGİ İNCELEMESİ: ORTAK DİLİMİZ – Karaköy Mono

ORTAK DİLİMİZ

İki değerli ressam, aynı zamanda karı koca olan Ursula ve Yusuf Katipoğlu’nun geçtiğimiz günlerde Caddebostan Kültür Merkezi’nde “Ortak Dillmiz” adlı sergilisi açıldı. Sergi 21 Ocak 2018 tarihine kadar ziyaretçilerini bekliyor.

 

 

Sergi, yirmi yıldan bu yana aralıksız süren çalışmalarından oluşuyor. Ursula, İsviçre’nin Wallis yöresindeki dağlardan gelip, Karadeniz’in kıyısındaki Trabzon’da Yusuf Katipoğlu ile yolları kesişmiştir. Her iki sanatçı da kendi kişisel dünya yorumlarına, kökenine etnik tarihlerine sadık kalarak Türkiye’de yaşadıkları yıllar boyunca çevrelerinde, ekonomide ve politikada tanık oldukları değişimleri beraberce yaptıkları eserlerle ortaya koyuyorlar. İkisi de hayatlarını sanata adadı ve bu da tüm eserlerinde hissediliyor.

 

 

 

Ursula’nın dağlara duyduğu doğuştan sevgisini önceki dönem eserlerinde daha çok görmekteyiz. Yüksek zirveler, kübist renk blokları halinde büyük bir uyumla yorumlanmıştır. Günümüz eserlerinde ise dağlardan çok, binaların ve gökdelenlerin siluetlerine odaklandığını görüyoruz. Eserlerinde karşımıza çıkan şehirler, insanlar, evler, doğadan kesitler, manzaralar ne kadar soyut yansıtılmış olsa da insanın içinde kendini bulduğu birçok durumu yansıtıyor.

 

Yusuf Katipoğlu’nun çalışmalarının ana konusu ise deniz; deniz canlıları, tekneler, deniz içerin mitler… Bunların yanı sıra portreler ve hayvanlara da eserlerinde sık sık rastlamaktayız. Karadeniz kıyılarında doğup büyüdüğü birçok eserinden anlaşılabiliyor. Karadeniz sevdasını, sevincini, tabiatını birçok eserinde yansıtıyor. Eserlerinde karşımıza çıkan tekne ve deniz temalarında aynı zamanda farklı duygular yüklü. Ruh halini yansıttığı resimlerinde kullandığı renkleri değiştirmesinden şu an daha sade bir dönemde olduğunu anlamaktayız…

 

 

Yusuf Katipoğlu, Nuhun Gemisi, 131×130 cm, Tuval Üzerine Yağlıboya 

Ursula Katipoğlu, Küçük Metropol, 25×25 cm, Tuval Üzerine Yağlıboya, 2017

Evrensel çalışmalar yapan bu iki sanatçının zengin renklerle içinizi dolduracak olan sergisini ziyaret etmeyi unutmayın!