Bir Baba Hamlet! – Karaköy Mono

Sebastian Siedel’in yazdığı, Yücel Erten’in çevirdiği, Emrah Eren’in yönettiği, Barış Dinçel’in dekor tasarımını yaptığı ve Şevket Çoruh ile Murat Akkoyunlu’nun sahneyi paylaştığı Bir Baba Hamlet…

Ah, Shakespeare’in başyapıtı Hamlet… “Ne hallere düştün sen!” dedirtti Hamlet oyununu canlandırmaya çalışan karakterler…Böyle dediğime bakmayın. Oyun aslında oyuncularıyla ve verdiği mesajlarla çok güzeldi. Ritmiyle, coşkusuyla ve yüksek performansıyla ustaca sahnelerde.

Bir Baba Hamlet biri kendini usta oyuncu, Shakespeare uzmanı sanan, bir de müzikal için yaşadığını öne süren ve her şeyi müzikale çevirmeye çalışan iki oyuncunun Hamlet’i oynamaya ‘çalışmasını’ anlatıyor.

Kalaslarından dekor, heveslerinden oyun yapmak üzere yola çıkmış iki cüretkar oyuncu, kendilerine kurban olarak Shakespeare’in başyapıtı Hamlet’i seçmişlerdir. Can siperane bir cesaretle seyircinin önünde buna yeltenirler ama kısa sürede temsil can havline dönüşür.

Ah ile vah ile yürüyen, sık sık tökezleyen oyunu, doğaçlama ve fantazilerle, seyircinin de gereken yerlerde verdiği destekle tamamlarlar… Oyunlarını aniden durdurup, “Sen bu rol ben bu rol” derken, bir yandan müzikal bir yandan da olması gerektiği gibi bir sonla biter oyun…

“Hamlet”in sonundaki gibi tüm ölümler gerçekleşir ve iki oyuncumuz da altından kalkabileceklerini düşündükleri “Hamlet”i tamamlarlar.
Ama ne koşullarda tamamlarlar?

“Ha unutmadan,
Çürümüş bir şeyler var Danimarka Krallığı’nda!”

Günümüz Türkiye’sine de göndermelerde bulunan bu çoşkulu ve kahkaha dolu oyun:

09.03.2018 Cuma / 20:30 Baba Sahne / İstanbul
10.03.2018 Cumartesi / 20:30 Baba Sahne / İstanbul
16.03.2018 Cuma / 20:30 Baba Sahne / İstanbul
18.03.2018 Pazar / 16:00 Baba Sahne / İstanbul
06.04.2018 Cuma / 20:30 Baba Sahne / İstanbul
07.04.2018 Cumartesi / 20:30 Baba Sahne / İstanbul tarihlerinde seyircisiyle kavuşmayı bekliyor.