Solvane! – Karaköy Mono

Geçtiğimiz hafta, Floor’da düzenlenen “Ritter Butzke Showcase in Istanbul” etkinliğinde yer alan, ismini Burning Man ve Fusion Festival gibi önemli organizasyonlarda da gördüğümüz Solvane ile küçük bir söyleşi gerçekleştirdik. İşte keyifli sohbetimiz!

*Scroll down for English

Çeviri: Ece Göç

 

Solvane kim ve elektronik müziğe nasıl başladı?

İsmim David ve genç yaşlarımdan beri müzikle uğraşıyorum. Başlarda rock ve indie türünde gruplarda yer aldım ama daha sonra elektronik müziğe olan ilgimi keşfettim. Bu sırada yirmilerimin başlarındaydım. Hayatım boyunca birçok farklı müzikal etkiler kendi müziğimde farklı tarzları denemek ve müziğimi geliştirmek için sürekli ilham verdi.

Bir Solvane parçası ardındaki formül nedir?

Gerçek bir formül yok. Bir iki yıldır şarkılarımı daha az deneysel tutup daha çok dans pistine odaklıyorum. Negatif bir tutumla buna “daha işlevsel” denebilir. Benim için bu şarkıları kulüplerde çalmak daha eğlenceli oluyor çünkü dans edenlerin coşkulu tepkilerine bayılıyorum. Ve bu en son yapımlarım için en çok aldığım şey.

Bestelerken mutlaka kullandığınız enstrüman nedir?

İlla olmalı dediğim bir enstrüman yok aslında. Ama son zamanlarda Reaktor’un Monark’ı ile çok çalıştım. Nisan sonunda çıkan, en yeni parçam olan “Octopus”un nakaratında da kullandım. Ve birçok başka şarkımda da. Tamam, o zaman belki de “Monark” benim için olmazsa olmaz!

Son yıllarda Burning Man Festivali ve Fusion Festivali gibi büyük sahnelerde bulundunuz ama aynı zamanda daha yerel gece kulüplerinde de yer aldınız. Büyük bir sahneyle daha yerel olanın arasındaki fark nedir?

İkisini de seviyorum. Geniş bir kitleye hitap edince herkesin yüzünü pek göremiyorsun ama dans pistinden çok büyük, ortak bir cevap alıyorsun. Daha çok enerji gibi. Diğer yandan küçük kulüpler ve her dans edeni görebilmek. Herkesin bakışını, gülüşünü ve hareketlerini yakalıyorsun. Çok daha özel bir şey. Aslında ikisini de çok seviyorum ve bir seçim yapmam gerekmediği için memnunum!

Claptone, Acid Pauli, Digitalism ve daha birçokları gibi eşsiz ve yetenekli müzisyenler tarafından desteklendiniz! Ayrıca, farklı isimlerle çalışmaya sürekli devam ediyorsunuz. Müzik sahnesinde desteklenmenin ve yeni isimleri desteklemenin sizin için önemi nedir?

Elektronik camiasının bu günlerdeki halini gerçekten çok seviyorum. Hip-hop endüstrisindeki atışmalar gibi hiç değil. Daha büyük isimlerden çok destek alıyorum ve daha küçük isimlere geri vermeye ve onlara gidişatlarında yardım etmeye çalışıyorum. Bu, iyi karmanın yanı sıra daha az stresli ve daha eğlenceli.

2017’de Daniele Di Martino ile birlikte “Back To”  adlı EP’yi çıkardınız! EP’nin arkasındaki hikâye nedir? Stüdyo süreci nasıldı?

Daniele sadece iyi bir arkadaşım değil, aynı zamanda inanılmaz bir diy yapımcı. Çok stratejik çalışan biriyim, bu yüzden birlikte iyi bir iş akışımız var. Birkaç yıl önce birlikte müzik yapmaya başladık, ancak bu, Oliver Koletzki tarafından yönetilen Stil vor Talent’in sublabel’ına imzalattığımız ilk EP idi. Bu EP’nin arkasında gerçek bir hikâye yok – dürüst olmak gerekirse. Sadece iki arkadaşın zaman zaman bira içip müzik yapması.

2018’de çıkacak yeni EP veya albüm var mı?

Eminim ki bir albüm şu anda benim için söz konusu değil. Ancak, Ağustos ayı için yolda yeni bir parça var. Ritter Butzke Studio’dan Niconé ve Seth Schwarz’un remix’leriyle çıkacak. Arkadaşım Prismode ile birlikte. Ve ayrıca yılsonunda bazı solo şeyler de olacak…

Türkiye’deki dinleyicileriniz için bir mesajınız var mı?

Geri döndüğüm için çok mutluyum. İstanbul’da zaten birkaç konser verme onurunu duydum. Indigo’da ve Machine Club’daki sahnelerimde çok güzel insanlarla tanıştım. Ama her iki kulüp de şimdi kapalı… Umarım konserlerimden dolayı değil. Neyse. Bu güzel şehre geri döndüğüm ve arkadaşlarım Animal Trainer ve Nicone ile bu gece birlikte çıkacağım için mutluyum. 0.30’dan 2.00’a kadar sahnede olacağım!Who is Solvane and how did he start to make electronic beats?

My name is David and I make music since my teen years. First a was part of rock and indie bands and later I discovered my enthusiasm for electronic music. That was in my early twenties. The different musical influences throughout my life inspired me to constantly experiment and evolve the style of my music.

What is the formula under a Solvane track?

There is no real formula. Since one or two year I try to focus my tracks more on the dancefloor and make them less experimental. In a negative sounding way you could say “more functional”. But for me that means more fun to play them in the clubs as I always really love euphoric reactions from the dancing peeps. And this is what I mostly get for my latest productions.

What is the absolute must instrument while composing? 

There is not really a must instrument for me. But lately I did a lot with the Monark from Reaktor. I also used it for the hook in my latest release „Octopus“ which is out since end of april. And also in most of my other productions. Ok, so maybe “Monark” is a must use for me!

In the last years, you performed in the big stages like Burning Man Festival and Fusion Festival but in the meantime, you were also playing in the more local night-clubs. What is the difference between playing on the big stage and the more local one?

I like both. The bigs stages where you can’t really see the faces of the people but get a massive common feedback from the dancefloor. You get more like a vibe.
And on the other side the small clubs where you can see each dancer. You can see their eyes and smiles and how they move. It’s way more personal. But actually. I really like both a lot and I am happy that I don’t have to choose one! 

You had been supported by unique and talented musicians such as Claptone, Acid Pauli, Digitalism and many more! And also, you never stop collaborating with different names. What is the importance for you of being supported and support new names in the music scene?

I really like the way the electronic scene works these days. It’s way less like in the hip-hop industry with beef and dissing each other. I am getting so much support from bigger names and I try to give it back to smaller acts and help them on their way up. It’s not only good for the karma but also good because it’s less stressful and way more fun. 

In 2017 you released Back To” EP with collaborating Daniele Di Martino! What is the story behind the Ep? How was the studio process? 

Daniele is not only a good friend of mine, he is also an amazing diy-producer. I’m a very strategic working person, so we have a good workflow together. We started to make music together a few years ago but this was the first EP which we could sign to the sublabel of Stil vor Talent, run by Oliver Koletzki. There is no real story behind this EP – to be honest. Just two friends making music and drinking some beer from time to time. 

Are there new EP or album coming out in 2018?

Doubtfully an album is not a topic for me at the moment. But there is a new release in the pipeline for August. Coming out on Ritter Butzke Studio with remixes by Niconé and Seth Schwarz. Together with my buddy Prismode. And there will also be some solo-stuff in the end of the year… 


Any message for you listeners in Turkey?

I am sooo happy to be back. I had the honor to play already a few gigs in Istanbul. I met so many lovely people here at my gig at Indigo and at Machine Club. But both clubs are closed now… hopefully not because of my gigs. Anyway. I am really happy to be back in this beautiful city and play tonight at floor with my buddies Animal Trainer and Nicone. I will be warming up from 0.30 till 2.00!