LONDRA’DA GEZİLECEK ÜÇ SERGİ… – Karaköy Mono

1-Victoria and Albert Museum’s

Kim sonsuza dek yaşamak ister? Hepimiz birbirimize bağlıyız, ama yalnız mıyız? Gezegen bir tasarım projesi mi olmalı? Bunlar, Victoria&Albert Müzesi’nde sorulan ve ele geçirilen sorulardan sadece birkaçı. The Future Starts Here (Gelecek Burada Başlıyor) 12 Mayıs’tan 4 Kasım’a kadar izleyicilerine açık  olacak.

Bu gösteri, müzenin Tasarım, Mimarlık ve Dijital Departmanı tarafından düzenlenen ilk organizasyondur ve 100’den fazla objeyi ilk kez halk önünde sergileyen, “stüdyo ve laboratuvardan müzeye gelecek toplumumuz hakkında canlı deneyler” getirmek için kullanır, diyor V&A Direktörü Tristram Hunt. Sergideki parçalar Google, Apple ve Facebook gibi büyük şirketler tarafından geliştirilen ürünlerden, Tomas Saraceno ve Miranda July gibi ressamların işlerine ve 70 yaşındaki amputasyon geçirmiş bir hastanın gündelik hayat için yaptığı kişiselleştirilmiş araçlara kadar uzanacak. Daha fazla örnek verecek olursak;  Chelsea Manning’in kendi DNA’sından üretilen portreleri ve dünyanın ilk sıfır yerçekimi 3D yazıcıda sergide…

 

2- Queen’s Gallery

Eğer geçen ay Royal Academy of Arts’ta Charles I’in koleksiyonunu kaçırdıysan… O zaman oğlu Charles II’nin koleksiyonuyla  Queen’s Gallery’de ikinci bir şansı deneyebilirsin. Ama biraz acele etmek lazım zira Charles II: Art and Power  Queen’s Gallery’de bu hafta sonu kapanıyor. Detaylar şöyle: 1649’da Charles I’in idamı ve koleksiyonunun dağılmasından sonra oğlu Charles II, 1660’da tahtı almak için geri dönene kadar 14 yıl sürgünde kalıyor. Kendi müthiş koleksiyonunu biriktirmekle hiç vakit kaybetmiyor ki kendisine kalan koleksiyona dahil olan eserlerin ressamları Bruegel, Leonardo, Titian ve daha niceleri… Serginin önemli eserlerinden biri, John Michael Wright tarafından yapılan majestelerinin görkemli portresidir (1676). Resim neredeyse üç metre yüksekliğindedir ve iktidardaki parlamenter elbiseler içindeki Kral Charles II’yi tasvir eder.

 

3- Whitechapel Galery

Ayrıca bu hafta sonu kapanış Mark Dion’un solo gösterisi, Doğal Dünya Tiyatrosu (13 Mayıs’a kadar) Whitechapel Galerisi’nde, 1990’lardan günümüze kadar yapılan eserlerdir. Dion’un ayrıntılı heykelleri doğal tarih müzesi gösterimi, bilimsel saha gezisi ve arkeolojik kazı yöntemlerini kullanır. Ama bunu kurumlarımızın otoritesini sorgulamak ve doğal dünyayla karmaşık ve çelişkili ilişkimizi incelemek için yapıyorlar. 30 yıldan fazla bir süredir, New York merkezli sanatçı dünyayı gezdi, bilim adamları, sanatçılar, müzeler ve kamu üyeleri ile işbirliği yaparak değer sistemlerini sarsıyor ve değer biçmek, korumak, sömürmek ve atmak için seçtiğimiz şeylere eleştirel bir gözle bakıyor. Bir Venedik kanalı kazdı, Thames Nehri kıyılarında ve New York’taki Çin mahallesinden örnekler kullanarak bir deniz yaşamı Laboratuvarı kurdu.

 

Kaynak: JOSÉ DA SILVA and LOUISA BUCK, The Art Newspaper, 2018.