Troia’dan Eleni Karaindrou Geçti… – Karaköy Mono

Çanakkale Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Uluslararası Troia Festivali’nin üçüncü akşamında dünyaca ünlü sanatçı Eleni Karaindrou ve Senfoni Orkestrası Çimenlik Kalesindeki sanatseverlere hüzün ve müzik dolu bir gece geçirtirken, Türk pop müziğinin güçlü sesi Mehmet Erdem de Özgürlük Parkındaki festival misafirlerine keyifli bir festival akşamı yaşattı.

Eleni Karaindrou’nun “Film Müzikleri ve Şarkılar” adlı çalışmasında sahneyi Savina Yannatou, Human Touch Jazz Trio, Konstantinos Chatziiordanou, İstanbul Sinfonietta ve Ender Sakpınar ile paylaştı.

Çanakkale Belediyesi’nin 1963 yılından bu yana her yıl ücretsiz olarak düzenlediği Uluslararası Çanakkale Troia Festivali tüm hızıyla sürüyor. Festivalin ilk akşamında Fazıl Say’ın Troia yılına özel bestelediği eseri Truva Sonatı’nın dünya prömiyeri Çimenlik kalesinde gerçekleştirilirken, Özgürlük Parkı’nda Barcelona Gibsy Balkan Orchestra’sı sevenleriyle buluştu. Festivalin ikinci akşamı düzenlenen resmi açılış programı kapsamında festivalle özdeşleşen Homeros Bilim, Kültür ve Sanat Ödülü kendini Troia’lı olarak tanımlayan Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Şahin’e verildi. Aynı gece Dina Ensemble Çimenlik Kalesi’nde sahne alırken, Türk müziğinin efsane sesi Erol Evgin de Özgürlük Parkında festival konuklarına unutulmaz bir gece yaşattı.

Dünyaca ünlü pek çok sanatçının performanslarını sergilediği festivalde bu sene Troia yılı kapsamında Çanakkale Belediyesi tarafından ısmarlanan bir opera da yer alıyor. Muhteşem Süleyman ve Kösem Sultan operalarıyla dünyaca tanınan sanatçı Tevfik Akbaşlı tarafından bestelenen, Homeros’un İlyada Destanı ışığında Işık Noyan librettosu ile hazırlanan Aytaç Manizade yönetiminde sahnelenecek Troia Efsanesi Operası Çimenlik Kalesi’nin büyülü atmosferinde dünya prömiyerini 12 Ağustos Pazar akşamı gerçekleştirecek. Aynı akşam Resul Dizdar da Özgürlük Parkında sevenleriyle buluşacak.

Festivalin kapanışını ise 13 Ağustos Pazartesi “Big Band” müziğinin günümüz Fransız temsilcilerinden Dany Brillant Çimenlik Kalesinde vereceği konser ile gerçekleştirecek.

Özgürlük Parkı’nda gerçekleştirilecek söyleşilerin bu yıl ki konukları Fecri Polat, Haluk Şahin, Levent Üzümcü ve Ataol Behramoğlu oldu. Gecesi ayrı, gündüzü ayrı keyifli programıyla kente kültür sanatı doyasıya yaşatacak festival kapsamında halkla buluşan sergiler Çanakkale Seramik Müzesi, Prof. Dr. Türkan Saylan Sosyal Tesisleri, Devlet Güzel Sanatlar Galerisi, Yazar ve Sanatçı Evi, Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi ile Çanakkale Belediyesi Çocuk Kültür Evi Korfmann Kütüphanesi’nde düzenlenirken, festival boyunca sahnelenen üç ayrı tiyatro oyunu da seyircileri ile Amfi Tiyatro’da buluştu.