“AKBANK CAZ FESTİVALİ BAŞLIYOR” – Karaköy Mono

BABYLON’DA BU HAFTA AKBANK CAZ FESTİVALİ BAŞLIYOR

Babylon’un programında bu hafta Akbank Caz Festivali kapsamında 17 Ekim Çarşamba günü The Comet is Coming, 18 Ekim Perşembe günü Josef Leimberg and The Astral Progressions, 19 Ekim Cuma günü Karl Hector & The Malcouns, 20 Ekim Cumartesi günü Aydın Esen Group & Can Kozlu bulunuyor.

Caz, elektronika, funk ve saykodelik öğeleri bir araya getiren The Comet is Coming 17 Ekim Çarşamba günü Akbank Caz Festivali kapsamında Babylon’da sahne alıyor. Londra çıkışlı The Comet Is Coming, 2016’da Mercury Ödülü’nü daha ilk albümüyle kazandıktan sonra ismini hatırı sayılır bir kitleye duyurmayı başardı. Grup, Sun Ra, Frank Zappa ve Jimi Hendrix’in yarattığı dile dayalı karakteristik bir yoldan gitmenin yanı sıra, adlarının çıkış noktası olan BBC Radiophonic Workshop’tan da ilham alıyor. The Comet Is Coming müzikseverleri bilindik dünyayı unutup, yeni bir hayali dünyanın parçası olmaya davet ediyor.

Los Angeles çıkışlı müzisyen ve prodüktör Josef Leimberg trompetiyle 28. Akbank Caz Festivali kapsamında 18 Ekim Perşembe akşamı Babylon’da müzikseverlerle buluşuyor. Hip hop’a duyduğu tutku çocukluk yıllarına uzanan sanatçı Cal Arts’tan mezun olduktan sonra Erykah Badu, Om’Mas Keith, Chance The Rapper, Robert Glasper, Thundercat, Miguel, Terrace Martin, SZA, Frank Ocean, Xzibit, Robin Thicke ve Kendrick Lamar gibi yıldız isimlerle kayıtlar yaptı. Prodüktörlüğünün parlamaya başladığı dönemde, Snoop Dog ile tanışarak platin plak ödüllü albümlerindeki birçok parçanın prodüktörlüğünü yaptı. 10 yılı aşkın bir süre boyunca peş peşe, Robin Thicke’in turne arkadaşı da olan sanatçı bu iş birliklerinin ardından, 2016’da caz, hip hop, funk ve baladları harmanladığı ilk solo albümü Astral Progressions’ı yayınladı.

Krautrock’ın deneyselliğini, Afrobeat ve caz ile harmanlayarak funk’a ustalıkla yediren Karl Hector & The Malcouns 28. Akbank Caz Festivali kapsamında 19 Ekim Cuma akşamı Babylon’da! Gitarist ve yapımcı JJ Whitefield, Poets Of Rhythm ve Whitefield Brothers’ın ardından, davulcu Zdenko Curulija ile birlikte 2007 yılında Karl Hector & The Malcouns’ı kurdu. Grup, Afrika disasporasından aldıkları ilhamla şekillendirdikleri “Sahara Swing” isimli ilk albümlerinin ardından, ikinci albümleri “Unstraight Ahead” ile çerçevesini daha da genişleterek, Gana ve Mali menşeli Batı Afrika tınılarını Doğu Afrika caz melodileriyle buluşturdu. Ekip, 1960’ların son demlerinde yükselen özgür funk ruhunu Afrobeat ile bir araya getireceği performans ile Babylon’da müzikseverlerle buluşuyor.

28. Akbank Caz Festivali, bu sene 20 Ekim Cumartesi akşamı 4. kez Mehmet Uluğ gecesinde Babylon’da değerli isimleri ağırlıyor. George Garzone: Let Be What Is belgeselinin gösterimiyle başlayacak gecenin ilk konseri için ise piyano dehası Aydın Esen ve Türkiye’nin en yaratıcı emprovize caz sanatçılarından biri olarak kabul edilen Can Kozlu beraber sahne alıyor. Gecenin ikinci konserinde ise heyecan verici bir performans için Aydın Esen Group müzikseverlerle buluşuyor.

Biletler, Mobilet iOS ve Android uygulamaları ile mobilet.com üzerinden ve Babylon Gişe’den satın alınabiliyor.