“LİKYA YOLU YÜRÜYÜŞÜ” – Karaköy Mono

535 km, 21 kitap, 21 gün, yüzlerce katılımcı


Kitap En İyi Yürürken Okunur

Daha önce de ‘81 İle 81 Kütüphane’ projesini gerçekleştiren Yalnız Gezgin, bu sefer Roast’n Berry ile beraber kitap okuma alışkanlığını yaygınlaştırmak amacı ile Likya Yolu’nu rekor sürede yürüyecek. 8 Eylül’de ‘YürüOku’ mottosu ile yola çıkacak olan Yalnız Gezgin, 535 kilometrelik Likya Yolu’nu 21 günde yürüyecek ve dinlenme noktalarında misafir katılımcılar ile birlikte 21 adet kitap okuyacak. Okunan kitaplar daha sonra oralardan geçecek olan gezginler için okundukları yerde bırakılacak.

YürüOku Projesi yürümeyi ve okumayı seven, bu konuda farkındalık oluşturmaya katkı vermek isteyen herkesin katılımına açık. Fethiye Ovacık ile Kabak koyu Gey Köyü arasındaki ilk 3 günlük parkura yüzlerce bağımsız katılımcının da eşlik etmesi bekleniyor.

Çocuklar da okuyacak

Projeye katkı sağlamak isteyip de çeşitli nedenler ile yürüyüşe katılamayacak olanlar üzülmesin. İsteyen herkes projeye kitap bağışında bulunabilir. Projenin ikinci aşamasında Ankara ili sınırları içerisinde belirlenecek bir ilkokula Yalnız Gezgin ve gönüllüler tarafından bir kütüphane yapılacak. Sizlerin bağışladığı kitaplar da raflardaki yerini alacak.

Yalnız Gezgin, Projeyi “Tek isteğimiz bu seyahatte kitapları yanınızdan ayırmamanız ve okuduktan sonra başkasına vermeniz ya da uygun bir yere bırakmanız. Bırakırken yanına bir şeyler de yazarsanız, bu daha anlamlı olacaktır. Ha bir de seyahat süresince kitaptan fotoğraf çekip #yalnızgezginorg, #yuruoku, #roastnberry etiketleriyle sosyal medyada paylaşırsanız biz de kitabın yollarda olduğunu görebiliriz.” sözleri ile anlatıyor.

Yalnız Gezgin’nin Hikayesi:

OKAN KELEŞOĞLU namı diğer Yalnız Gezgin 1988 doğumlu. Başarılı bir okul hayatının ardından Türkiye’nin önemli şirketlerinden Doğan Holding’de Dış Ticaret / İhracat departmanında göreve başladı. Çocukluğundan beri motosikletlere meraklı olan Yalnız Gezgin, 2014’de yaşadığı ağır bir kazanın ardından “Aynadaki adama artık yalan söyleyemeyeceğim” diyerek görevinden istifa edip yollara düştü.

O tarihten bu yana hayatını sosyal sorumluluk projelerine ve yollara adayan Yalnız Gezgin, Dünya çapında pek çok destekçisi olan Gezgin Kitap Platformunun da öncüsü.

2015 yılında, 81 il 81 Okul Kütüphanesi Projesini başlatan Yalnız Gezgin destekçileri ile birlikte103 köy okulunu kütüphaneleri ile buluşturdu. Yalnız Gezgin bu projenin gerçekleştirilmesi için 275.000 km. kat etti.

Yalnız Gezgin ve destekçileri bu sefer de ‘YürüOku’ mottosu ile yollara düşüyor.