“BANDİSTA” – Karaköy Mono

Bandista ‘halleri’

Ülkemizde kökleri 2006’ya kadar uzanan son yılların en kendine has müziğini yapan grubu Bandista, son albümü ‘Buhal’i dijital platformlardan dinleyiciye sundu. ‘Satışa çıkardı’ demiyorum çünkü onların böyle bir derdi yok.

Bandista kimi zaman üç beş kişiyle otuz kırk kişiye kimi zaman da on beş kişilik farklı ülkelerden katılımcılarının da olduğu müzisyenlerle binlerce kişiye çalan bir grup. Aslında grup yerine ‘kolektif bir müzik hareketi’ demek daha uygun olur diye düşünüyorum. Yola çıkarkenki hedeflerini, “Çok basit bir tercihimiz vardı bu yola girerken, bundan sonra başka şeylerin yanında artık müzikle de muhalefet etme tercihi…” olarak açıklayan grup üyeleri son albümlerinde de bunu bozmadıklarını gösteriyor.

SONY DSC

Yedi şarkıdan oluşan albümde ağırlıklı olarak Balkan, ska, reggae, Afro-Beat’e ve elbette vazgeçmedikleri bu toprakların seslerine yer vermişler. Sözlerde ise düzene karşı kafa tutan, yaşananların hayal değil olması gerektiğini vurgulayan ifadeler kullanılmış. Her ne kadar içinde bulunduğumuz duruma parmak bassalar da EsRüzgar, Güzel Günler gibi şarkılarda güzel günleri de sevdayla yanlarına çağırıyor grup üyeleri. Sözlerin hepsinin yerli yerinde ve uygun şarkılarla beraber kullanılması hedef tahtasını tutturmuş.

Bandista gibi gruplara ihtiyacımız olduğu aşikar. İstedikleri çok basit. Adil, basit ve coşkulu bir yaşam. Bunun için de en önemli şeyin sanat olduğunu unutmadan sizleri Bandista’nın son albümüyle baş başa bırakalım.

Hazırlayan: Burak Soyer