“BELLEĞİN MİRASI” – Karaköy Mono

Pera Film’den Belleğin İşleyişine Sinematik Bir Yolculuk “Belleğin Mirası: Danis Tanović”

18 – 28 Ekim 2018

Pera Film, Bosna Sancak Akademik Kültür ve Tarih Vakfı iş birliğiyle Boşnak yönetmen Danis Tanović’in filmlerinden bir seçki sunuyor. 18 – 28 Ekim 2018 tarihleri arasında yönetmenin beş filmini mercek altına alan programın ilk gününde Danis Tanović, sinemaseverlerle bir söyleşide buluşuyor. Adnan Teskeredžić Trio’nun, Balkanların geleneksel müziğinden örnekler sunacağı konser ise, 20 Ekim Cumartesi günü gerçekleşiyor.

Pera Film’in düzenlediği Belleğin Mirası: Danis Tanović programı, dünyaca ünlü Boşnak yönetmen Danis Tanović’in sinemasından bir kesit sunuyor. Saraybosna Sahne Sanatları Akademisi’nde film yönetmenliği eğitimi alan Tanović’in, iki yıl süren Saraybosna kuşatmasının cephe hattındaki çekimleri, Bosna Savaşı’na ilişkin çok sayıda filme ve habere kaynak oluşturuyor. 1994’te eğitimini INSAS Film Okulu’nda sürdürmek için Belçika’ya göç eden Tanović, bir yandan da kısa filmler ve belgeseller çekmeye devam ediyor. Belleğin Mirası: Danis Tanović film programı, En İyi Yabancı Film dalında hem Oscar hem de Altın Küre ödüllerini almasının yanı sıra, Cannes Film Festivali’nde ve Avrupa Film Ödülleri’nde En İyi Senaryo ödülüne de layık görülen Tarafsız Bölge (2001)’nin gösterimi ile başlıyor. Seçkide gösterilen diğer yapımlar arasında Cehennem, Güzel Bir Hayat Düşlerken, Bir Hurdacının Hayatı, Saraybosna’da Ölüm bulunuyor. Program kapsamında Danis Tanović, 18 Ekim Perşembe günü saat 21:00’de Pera Müzesi’nde düzenlenen bir söyleşiye katılıyor.

Tarihteki bol ödüllü ilk uzun metraj filmlerinden biri haline gelen Tarafsız Bölge, 1993 yılında Bosna Savaşı’nda kendilerini düşman hatları arasındaki tarafsız bölgede terk edilmiş bir siperin içinde bulan Bosnalı ve Sırp askerlerin öyküsünü anlatıyor. Krzysztof Kieslowski ve senarist Krzysztof Piesiewicz’nin üçleme olarak yazdığı senaryolardan uyarlanan 2005 yapımı Cehennem, tedirgin edici bir aile sırrını paylaşan üç kız kardeşin hayatlarına odaklanıyor. Güzel Bir Hayat Düşlerken ise tarihi savaşlarla dolu Balkanlar’da yeni bir dönemin başladığı günlerde geçen, romantik olduğu kadar trajik bir aşk hikayesini perdeye taşıyor. Bir Hurdacının Hayatı, zorluklar ve haksızlıklara karşı bir cesaret öyküsünü aktarıyor. 2013 tarihli film, Tanović’in ulusal bir skandala dönüşen hayatının en büyük çilesini yansıtırken, Bosna Hersek’teki Roman azınlığın yaşadığı kurumsal ayrımcılığı gözler önüne seriyor. Fransız düşünür Bernard-Henri Lévy´nin Hotel Europe adlı oyunundan uyarlanan film Saraybosna’da Ölüm ise, içinde bulunduğu coğrafyanın derin bir özetini çarpıcı bir şekilde görselleştiriyor.

Belleğin Mirası: Danis Tanović programına paralel olarak, Adnan Teskeredžić’in Balkanların geleneksel müziği ile caz/füzyonu harmanladığı projesi Adnan Teskeredžić Trio20 Ekim Cumartesi günü saat 17:00’da Pera Müzesi’nde bir konser gerçekleştiriyor.

Pera Film’in Belleğin Mirası: Danis Tanović film programı, 18- 28 Ekim tarihleri arasındaücretsiz izlenebilir.

Adnan Teskeredžić Trio konser biletleri indirimli müze biletiyle (10 TL) izlenebilir. Biletler biletix’ten temin edilebilir. Yerler sınırlıdır ve numaralı değildir.