“CAN KAZAZ” – Karaköy Mono

Can Kazaz’dan farklı sularda gezinen bir albüm: ‘Sürsün Bahar’

Kendi tarzında yarattığı farklı tarzdaki müziğiyle dikkat çeken Can Kazaz son albümü ‘Sürsün Bahar’ı dijital platformlarda yayınladı. Bağımsız olarak çıkardığı iki uzunçalar albümün ardından yayınladığı albüm ile çeşitli festivaller ve Türkiye’nin önemli konser mekanlarında sahne alan sanatçı özgün karakterli ve farklı sularda gezinen müziğiyle dikkat çekiyor. 

Dokuz şarkıdan oluşan ‘Sürsün Bahar’ genel olarak aşk, yalnızlık, kaçış, yozlaşan toplumun gidişatı gibi temalar işlemiş. Sanatçının büyük şehirden kaçarak Çanakkale’nin Biga ilçesinde bir köye yerleşmesinin albüme katkısı olduğunu atlamamak gerekiyor. Gökdelenlerin gereksizliğine haykırdığı ‘Güneş ve Rüzgar’, 2014 yılında vefat eden babasına yaktığı bir ağıt olan ve albümle aynı adı taşıyan ‘Sürsün Bahar’ ile ‘Yirmi Yedi’ albümün öne çıkan parçaları olarak göze çarpıyor. 

‘Sürsün Bahar’ın bir diğer özelliği de sanatçının diğer albümlerinin aksine yaylı çalgıların ve üflemelilerin de şarkılara yaptığı katkı. Kazaz’ın gitarıyla gayet iyi bir uyum sağlayan bu enstrümanlara sanatçının ‘temiz’ vokali de eklenince ortaya eli yüzü düzgün bir eser çıkmış. Hayli efkar dolu ‘Sürsün Bahar’ sakin kafayla dinlenecek bir albüm olarak kayıtlarda yerini alsın diyelim. 

 

Hazırlayan: Burak Soyer