“SOLO DOKUNUŞLAR” – Karaköy Mono

CENK DURMAZEL’DEN SOLO DOKUNUŞLAR

1990’lı yılların efsane gruplarından Badluck, İstanbul rock aleminde hatırı sayılır bir yer edinerek adını dönemin birçok sanatçısıyla ve mekanıyla bir araya getiriyordu. Aradan yıllar geçti Cenk Durmazel beyni olduğu grubu Malt ile karşımıza çıktı. Malt’la Türkiye’de sert bir sound’la yoluna devam eden ve adını geniş kitlelere duyurmayı başaran Durmazel uzun bir aradan sonra solo çalışması ‘Single’ ile tekrar dinleyiciyle buluştu.

Beş şarkının yer aldığı tüm beste ve sözlerin Cenk Durmazel’e ait albümde sanatçının daha önceki çalışmalarından hatırladığımız zekice yazılmış şarkı sözleri dikkat çekiyor. Açılış parçası ‘Namlunun Ucunda’ ile âşık gönüllere ince bir dokunuş yapılan albümde ‘Canınsın Sen Senin’ vals ritimleri ve akordiyonlu eklemelerle başlarken daha sonra rock formatına dönüştüğü bir şarkı olarak dikkat çekiyor. Hücrelerimize kadar işleyen, modern hayata gökdelenlerle ulaşılabileceğini zanneden zihniyete tokat gibi inen ‘Kentsel Gidişim’ şarkısı albümün en hareketli çalışması. Klibiyle dikkat çeken ‘Vampir Şarkısı’ ile de zihinlere kazınmış bir aşkın yasını tutan Durmazel albümün kapanış şarkısı ‘Azad’ta ise Hayko Cepkin ile yaptığı düet ile ikilinin birbirine çok da yabancı olmadığını ispatlayan şahane dokunuşla ortaya dillere hemen pelesenk olabilecek bir çalışma ortaya çıkarıyor.

Cenk Durmazel’in ‘Single’ albümü akustik performansların, Durmazel’in yıllardır devam eden çizgisinin üzerinde yürüdüğü yoldan şaşmadan kulaklarımızın pasını alıyor.   

Hazırlayan: Burak Soyer