“YOKGÜN” – Karaköy Mono

Yokgün “Operation Room”da

Amerikan Hastanesi “Operation Room” Sanat Galerisi, 28 Şubat – 27 Nisan 2019 tarihleri arasında Etem Şahin ve Ilgın Deniz Akseloğlu’nun ilk ortak projeleri Yokgün’e ev sahipliği yapıyor.

Üretimleri desen, resim ve yeni medya gibi farklı tekniklerle hayat bulan İzmirli sanatçı Etem Şahin’in Ilgın Deniz Akseloğlu’yla işbirliği içinde ürettikleri ilk projeleri Yokgün, 28 Şubat – 27 Nisan 2019 tarihleri arasında “Operation Room”da.

Yokgün’de yoğunlukla kağıt üzerine karışık teknikler kullanarak gerçekleştirdiği işlerini sergileyecek olan Şahin, çalışmalarını projede yazar ve küratör olarak yer alan Ilgın Deniz Akseloğlu’yla diyalog içerisinde üretti.

Çeşitli mecralarla etkileşime girerek aynı zaman parçası içinde bulunmaya, aynı imgeleri görmeye çalışan iki kişinin iletişim ve anlaşma serüvenini konu alan Yokgün, “Operation Room” galeri alanına özgü bir yerleştirmeyle vücut bulacak.

Olabilirliği aranan, varlıkları ara ara şüpheyle sorgulanan, bazen de hiç yorulmadan zihinlere konuveren bu imgeler, düş ürünü olmaları sebebiyle çoğunlukla uzam ve zamanın dışına taşmaya meylediyor ve izleyiciyi de bu coğrafyaya davet ediyor.

“An ve Anlaşmak Üzerine Bir Deneme” alt başlığıyla sergiyle aynı adı taşıyan, Ilgın Deniz Akseloğlu’nun yazılarından ve Etem Şahin’in resimlerinden oluşan, Umut Altıntaş’ın tasarladığı ve İngilizce ve Türkçe olmak üzere iki ayrı edisyonu yayınlanacak bir kitap da sergiye eşlik edecek.

Sergi, 28 Şubat 2019 Perşembe günü, saat 18:00’da açılacak ve 28 Şubat – 27 Nisan 2019 tarihleri arasında Amerikan Hastanesi “Operation Room” Sanat Galerisi’nde gezilebilecek.

“Operation Room”, Pazar günleri hariç her gün, 10:00 – 19:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Sanatçı Hakkında

Etem Şahin (1986, İzmir), Paris III Sorbonne Nouvelle Üniversitesi’nde sinema okudu. Paris I Panthéon-Sorbonne Üniversitesi’nde “Sanatta Yeni Medyalar” alanında yüksek lisansını bitirdi. 2012 yılında Sütüdyo sanatçı inisiyatifini kurdu. 2013-2015 yılları arasında İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde sinema ve yeni medya üzerine dersler verdi. 2011 yılından bu yana Gizem Karakaş ile “Medyartiz” adı altında performanslar sergiliyor.

Solo Sergileri:

Sokia, 1936, Haziran 2018, İbramaki, Kuşadası

Vivienne Noir (Resimler, 1943-1981), Mart 2018, Galeri A, İzmir

Enstrümanlar, Eylül-Aralık 2017, Galeri 5, İstanbul

Küratör Hakkında

Ilgın Deniz Akseloğlu (1988, İstanbul), Galatasaray ve Sorbonne üniversitelerinde felsefe eğitimi (BA) aldıktan sonra MONO, Gomma Mag (Londra) ve 10×10 Photobooks (New York) gibi çeşitli fotoğraf projelerinde yazar ve editör olarak yer aldı. Stranger Academy Video Atölyesi’ne (Amsterdam) katılmaya hak kazandı. İçlerinde İstanbul Bienali, Cappadox Çağdaş Sanat Programı ve Dirimart da bulunan çeşitli sanat ve kültür kurumlarında görev aldı. 49. Les Rencontres d’Arles Fotoğraf Festivali (Fransa) ana programında yer alan “A Pillar of Smoke”’ adlı serginin eş küratörlüğünü yürütmüş ve aynı yıl festival kapsamında Büyük Kitap Ödülü jüri üyeliği yapmıştır.

Ilgın Deniz Akseloğlu, 2014 yılından bu yana “Operation Room” Sanat Galerisi’nin program direktörlüğünü yürütmektedir. Son olarak Photo Kathmandu Misafir Sanatçı Programı’nı (Nepal) tamamlamıştır.