‘Bustier d’Amour’ – Karaköy Mono

Dice Kayek imzalı ‘Bustier d’Amour’ Victoria&Albert Müzesi daimi koleksiyonuna girdi

Dice Kayek’in, dünyaca ünlü sanatçı Rachid Koraichi ile işbirliğinde hazırladığı ‘Bustier d’Amour’ adlı giyilebilir sanat eseri Vıctoria & Albert Müzesi”nin daimi koleksiyonuna dahil edildi.

Dice Kayek’in yaratıcıları Ece Ege ve Ayse Ege, Ekim 2018’de Meme Kanseri Farkındalık Ayı dolayısıyla SKIN Derneği yararına gerçekleştirilen sergi için, Rachid Koraichi hamiliğinde hazırladığı Bustier d’Amour Victoria&Albert Müzesi daimi koleksiyonuna dahil edildi.

Ece Ege ve Ayse Ege, Dice Kayek’e ait giyilebilir sanat eseri, Bustier d’Amour’u, Ekim 2018’de Paris’te gerçekleşen SKIN Sergisi sonrasında Victoria & Albert Müzesi’ne bağışlamayı teklif etti. Müze bu eseri Mart 2019 itibariyle İslam eserleri koleksiyonuna dahil etti. Böylece, Victoria&Albert Muzesi daimi koleksiyonuna dahil edilen Dice Kayek imzalı dördüncü “giyilebilir sanat eseri” oldu.

Dice Kayek, 2013’te, dünyanın en önemli tasarım müzesi olarak gösterilen “Victoria&Albert Müzesi” tarafından düzenlenen, güncel sanat ve tasarımı ödüllendiren Jameel Prize’ı kazanan ilk modaevi olmuştu.

Dice Kayek’in iki yılda bir verilen uluslararası bu ödülü kazanan koleksiyonu “Istanbul Contrast”, İstanbul’un zengin dini, mimari ve kültürel çeşitliliğinden ilham alıyor. Dice Kayek tasarımları, gelenek ile moderni, Doğu ile Batı’yı uyumla harmanlayan İstanbul’un özünde yer alan estetik, kültürel ve sosyal çelişkileri ile Osmanlı mimarı ve zanaat geleneğini çağdaş formlarla yorumluyor.

Istanbul Contrast” koleksiyonundan seçilen “Ayasofya”, “Kubbe” ve “Kaftan” isimli tasarımları, diğer finalistlerin eserleriyle birlikte Jameel Prize 3 sergisi kapsamında 11 Aralık 2013 – 21 Nisan 2014 tarihleri arasında Londra’da bulunan Victoria & Albert Museum’da sergilenmisti.

Dünyanın en büyük İslam eserleri koleksiyonuna sahip “Victoria & Albert Museum” tarafından hazırlanan Jameel Prize 3 sergisi, Londra’da yaklaşık 150.000 kişi tarafından ziyaret edilmisti ve Dice Kayek’in “Ayasofya”Kubbe” ve “Kaftan” isimli eserleri müzenin daimi koleksiyonuna dahil edilmisti.