“Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri” – Karaköy Mono

BİLİM TARİHİNE BÜYÜK İLGİ

15 Şubat’ta kapılarını açan ve kısa sürede 7’den 77’ye 20 bine yakın ziyaretçiyi ağırlayan “Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri” sergisi büyük bir ilgi ile karşılandı.

“Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri” sergisi, bilim ve tarih meraklılarını, sanatseverleri bir araya getirmeye devam ediyor. 15 Şubat’ta kapılarını açan ve Anadolu’nun en büyük mucidi Cezeri’nin 13. yüzyılda yazdığı Kitab-ül Hiyel’deki tarife uygun, çalışır vaziyette üretilen makinelerini sunan sergi, ilk ayında 20 bin ziyaretçiyi ağırladı.

UNIQ EXPO’da yer alan, haftanın her günü açık olan ve bir bilim tarihi arkeolojisi sayılabilecek yapısıyla dünyada bir ilk olma özelliğini taşıyan sergi 7’den 77’ye her yaştan ziyaretçinin ilgisini çekiyor.

Bekledikleri ilgiyi gördüklerini belirten küratör Mehmed Ali Çalışkan sergiyle ilgili olarak şunları söyledi; “15 yıllık titiz bir çalışmayla hayata geçirdiğimiz sergimiz büyük bir ilgiyle karşılandı, oldukça mutluyuz. Sergimizi baştan sona ilham vermek üzere tasarladık. Mekanik, bize önümüzdeki soruna odaklanmayı ve düzenli düşünmeyi öğretir ama beraberinde sınırsız bir hayal gücü de talep eder. Cezeri’nin hayatı bize bir yandan deha ve azmin bu meydan okumalara yönelik nasıl sıra dışı çözümler bulduğunu gösteriyor, diğer yandan da küçük gibi görünen bir fikrin nasıl büyük değişimler doğurabilecek güçte olduğunu. Bu açıdan özellikle gençlerin düşünme biçimine, hayal güçlerine pozitif bir etkisi olan bir sergi. Bugüne dek yaklaşık 120 farklı okulu ağırladık sergimizde, ziyaretçilerimizin çoğu da gençler. Bu da bizim için ayrı bir gurur. Türkiye’nin birçok noktasından sergimize talep var. İstanbul’dan sonra sergimizi önce Ankara’ya, ardından da yurtdışından gelen talepler doğrultusunda dünyanın dört bir yanına taşıma fikrimiz var”.

“Tarihine bak, geleceği yaz!” sloganıyla geçmiş, şimdi ve gelecek arasında uzun bir yolculuk sunan, her detayı incelikle düşünülmüş “Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri” sergisi 15 Haziran’a kadar ziyarete açık olacak.

Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri Sergisi Hakkında;

Zamanı aşan fikirleri, bakış açısı ve felsefesiyle modern mekaniğin babası kabul edilen; Artuklu Sarayı’nın 26 yıl başmühendisliğini yapan, Anadolu’nun en büyük mucidi Cezeri’nin olağanüstü makineleri, 15 yıllık titiz bir çalışmayla 800 yıl aradan sonra yeniden canlandı. Merkezine Cezeri’yi yerleştirerek mekanik tarihinin görkemli hikayesini ilham verici bir şekilde sunacak “Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri Sergisi”, 15 Şubat Cuma günü UNIQ Expo’da kapılarını açtı. Cezeri’nin 13. yüzyılda yazdığı kitabı Kitab-ül Hiyel’deki tarife uygun ve çalışır vaziyette üretilen makinalarını karşımıza çıkaran sergi, adeta bir bilim tarihi arkeolojisi sayılabilecek yapısıyla dünyada bir ilk olma özelliğini taşıyor.

Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri sergisi, 1500 m2’lik alanda, içerisinde boyutları 4 metreyi bulan dev makinelerle birlikte 66 farklı alete, makineye ve çeşitli düzeneklere yer veriyor. Eserlerin çalışma prensiplerini anlaşılır bir biçimde ortaya koyan sergide, Cezeri’nin şifreli, dört sürgülü kapı kilidi, şifreli kasası, dünyaca ünlü filli su saati, anıt su saati, tarihin ilk insansı robotu olan içecek sunan çocuk otomatı gibi birçok çalışmasının birebir örneklerini görmek mümkün.

Sergide kısa bir filmle karşılanan ziyaretçiler sırasıyla; Cezeri öncesi mekanik tarihi (Yaşam-Kalım), Cezeri dönemi sanatı ve siyasi kaosunun anlatıldığı bölüm (Kaos ve Düzen), Cezeri’nin kitabına ait görsellerin olduğu Harikalar Kitabı bölümü, Cezeri’nin makinelerinin birebir çalışır örneklerinin ve etkileşimli eğitim düzeneklerinin olduğu sanat bölümü, Cezeri’nin üretim araçlarının olduğu Cezeri’nin Atölyesi bölümü, Cezeri sonrası mekanik tarihinden örneklerin bulunduğu Saldırı bölümü ve gelecek tasvirinin olduğu gelecek bölümüyle tanışıyorlar.

“Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri” sergisindeki çalışır durumdaki birebir versiyonlarda dönemin koşullarındaki gibi enerji kaynağı olarak su kullanıldı. Sergide, bilimden sanata, tarihten mekaniğe ait birçok etkileşimli öğe ziyaretçileri bilgilendiren sıra dışı bir sergi deneyimi sunuyor.

“Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri Sergisi”nde Cezeri’nin birbirinden ilginç makineleri ve Türk-İslam sanatının estetik ve tarihi unsurları dışında; Antik Çin, Mısır, Yunan ve çağdaş Batı medeniyetlerinin bilim adamları da mekanik tarihinden çeşitli örneklerle karşımıza çıkıyor.

www.cezerimuzesi.com

** Biletler Biletix.com’da.

Tam 34.00 TL
Öğrenci 16.00 TL
Aile Bileti 68.00 TL

Sergi ziyaret saatleri;

Pazartesi:12.00-18.00
Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma: 10.00-18.00
Hafta Sonları: 10.00-19.00