“efsane isimler” – Karaköy Mono

Bu yıl PSM Caz Festivali ‘efsane’ isimlerin festivali olacak

“Her müziğin caz festivali” söylemiyle yola çıkan, bu yıl 3. kez düzenlenecek PSM Caz Festivali, 25 Nisan – 1 Haziran tarihleri arasında efsane isimlerin sahne olacak. Yaşayan en büyük virtüözlerden, caz müziğinin öncü isimlerine müzik kariyeriyle göz kamaştıran birçok usta isim PSM Caz Festivali’nde buluşacak. John McLaughlin, Enrico Macias, Terry Riley, Bobby McFerrin ve Alan Parsons Live Project, bu isimlerden yalnızca birkaçı…

PSM Caz Festivali, beş haftaya yayılan dopdolu programının başından sonuna müziğin duayen isimlerini ağırlayacak. Zenginliklerle dolu kariyeriyle gelmiş geçmiş en iyi gitaristlerden biri kabul edilen John McLaughlin, The 4th Dimension ile 25 Nisan’da festivalin açılış performansını gerçekleştirecek. 50 yılı aşkın kariyerinde yüzlerce bestesi tüm dünyada bilinen yaşayan efsane müzisyen Enrico Macias, 27 Nisan’da Turkcell Sahnesi’ne farklı coğrafyalardan romantizm sürükleyecek. Kendi neslinin en saygı ve heyecan uyandıran büyülü sesi Madeleine Peyroux, 2 Mayıs’ta seyircileri mest edecek. Kendini modern halk ozanı olarak tanımlayan, gitarıyla gypsytınılarını ustalıkla yaratan Estas Tonne, 3 Mayıs’ta izleyicilerle buluşacak. 3 Mayıs’ta gerçekleştireceği performansla 20. yüzyılın yaşayan en önemli bestecilerinden biri kabul edilen Terry Riley ile oğlu Gyan Riley Touché’de müziğine dair sahip olduğu tüm hazineyi dinleyicileriyle paylaşacak. “Don’t Worry Be Happy” gibi bir mega-hit’in sahibi, dünyanın gelmiş geçmiş en özgün vokal virtüözlerinden Bobby McFerrin, eski vokal orkestrası Voicestra üyelerinden bir araya gelen yeni grubu Gimme5 ile 6 Mayıs’ta bambaşka bir konser deneyimi yaşatacak. Türkiye’de caz müziğin öncü isimlerinden gitarist Önder Focan, triosuna eklenen Şenova Ülker‘in de katılımıyla 8 Mayıs akşamı müziğini eşsiz bir forma taşıyacak.

Dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say’ın Serenad Bağcan’ın güçlü sesiyle buluştuğu Fazıl Say Şarkıları ve İzmir Suiti konseri 12 Mayıs’ta dinleyenleri şiirin müziğe dönüşümüne tanık edecek. Ülkemizin önde gelen caz piyanistlerinden Kerem Görsev, triosu ve Gramsmy ödüllü usta saksafoncu Ernie Watts ile 14 Mayıs’ta caz tutkunlarının karşısına çıkacak. Evrim Demirel, Andreas Metzler ve Riccardo Marenghi’nin müziğin usta isimlerini ağırlayacakları yapıları Stanpolites Project, Okay Temiz’le 16 Mayıs akşamında Touché’de olacak. Gitarın zamanın ötesinde ustası John Scofield, 66. yaşını kutlayan son albümünün turnesi kapsamında 18 Mayıs’ta Turkcell Platinum Sahnesi’nde İstanbullu dinleyicileriyle buluşacak. Bugüne kadar çok sayıda prestijli ödüle ve tam 13 Grammy adaylığına adını yazdıran dünyaca ünlü “ses sihirbazı” Alan Parsons, unutulmaz parçalarını grubuyla canlandıracağı nefes kesici Alan Parsons Live Project ile 31 Mayıs’ta Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’ne konuk olacak.

PSM Caz Festivali ustaların yanında genç yeteneklerin de kaçırılmayacak konserlerine, konsept partilere, değerli konukların katılımıyla gerçekleşecek panellere, farklı temaların işleneceği atölyelere ve film gösterimlerine ev sahipliği yapacak.