“ANONİM” – Karaköy Mono

Project’05 festivali ile BİLGİ’nin yaratıcı gücü sergilenecek

İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerinin bu yıl beşinci kez hayata geçirdiği yaratıcı öğrenci festivali Project’05 başladı.“Anonim” temasıyla düzenlenen festival, ÇSM Ana Galeri’de yer alan serginin yanı sıra film gösterimleri, söyleşiler, performanslar ve atölyelerle 19 Mayıs’a kadar devam edecek

BİLGİ İletişim Fakültesibünyesindeki tüm bölümlerin iş birliğiyle hayata geçirilen sanat, tasarım ve iletişim festivali Project’05 ile öğrencilerin yıl boyunca ürettikleri projeler sanatseverlerin beğenisine sunuluyor. Bu yıl beşincisi düzenlenen festivalin teması ise “5N1A-Anonim” olarak belirlendi.

Festivalin açılış konuşmasını yapan İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Vekil Dekan Prof. Dr. Halil Nalçaoğlu, “Bu yılki festival açılışına, çok sevgili hocamız Celil Oker’i kaybettiğimizden dolayı buruk başlıyoruz. Beşinci kez hayata geçirdiğimiz yaratıcı öğrenci festivali Project’05’in teması ‘Anonim’ olarak belirlendi. Tüm bölümlerin ürettikleri işlerin bir araya geldiği, hazırlanması oldukça zorlu bir sergi olan Project’05’in hayata geçirilmesine katkıda bulunan tüm öğrenci ve akademisyenleri kutluyorum” dedi.

Festivali hayata geçiren BİLGİ İletişim Fakültesi öğrencileri, ana temayı tanımlarken “Anonimlik kendi içinde kutupsallıklar barındıran bir kavram. Bir taraf için ütopya, huzur ve asayiş vaat ederken, diğer taraf için ise distopya, kaos durumuna dönüşebiliyor. Bir madalyonun iki yüzü olan bu kavramlar konunun tarafsızlığını ve muğlaklığını ifade eder nitelikte. Bu bağlamda haber dilinin olmazsa olmazı olan 5N1K söylemindeki ‘Kim?’ bu festival temasında yerini ‘Anonim’e bırakıyor” ifadelerini kullandı.

Kampüsten sanat taşacak

Festivalin ilk gününde İletişim Fakültesi öğrencilerinin sene boyunca ürettikleri işlerin yer aldığı “Anonim” temalı ana serginin ve ART 301-302 dersi öğrencilerinin düzenlediği “SHHH…!” sergisinin açılışı gerçekleştirildi. Sergi kapsamında Ahmet Civelek, Ebru Sargın, Gizem Bayıksel, Gökhan Deniz, Kirkor Sahakoğlu, Leman S. Darıcıoğlu, Merve Ünsal ve Murat Germen’in çalışmaları Enerji Müzesi’nde sanatseverlerle buluştu.

19 Mayıs 2019’a kadar sürecek Project’05’te performanslardan kısa filmlere, fotoğraflardan videolara kadar geniş bir yelpazede farklı disiplinlerden öğrencilerin çalışmaları yer alacak. Festival kapsamında performans sanatı, söyleşiler, tiyatro, atölye ve film gösterimleriyle sanatseverlere zengin bir program sunulacak.