“NO TONGUES VE ABSTRA FEAT. PETER BRÖTZMANN” – Karaköy Mono

Borusan Müzik Evi’nde 4 Nisan Perşembe akşamı “Tracks of Work” projesiyle eski dünyanın ses mirasını şimdiyi anlatmak için yeniden ele alan No Tongues; 6 Nisan Cumartesi akşamı ise günümüz yeni müzik çerçevesinde avangart caz ve özgür müzik öğelerinden beslenen Abstra, saksofonda Peter Brötzmann eşliğinde müzikseverlerle buluşacak.

 Nanteslı dört müzisyen Ronan Prual, Ronan Courty, Alan Regardin ve Matthieu Prual çok ses getiren “Voices of the World” adlı albüm çalışmalarında eski dünyanın vokal repertuvarına başvurdu: Çocuk oyununa benzer bir cenaze töreni, tarlaya öküzünü götüren bir çiftçi, iki Inuit kadınının şarkı söylerken gülüşmeleri… Bütün bunlar insanın müzikal yaratımını gösteren seslerdi. No Tongues, bu çalışmadan yola çıkarak geçmişin bu değerli birikimini, şimdiyi anlatmak için “Tracks of Work”te yeniden ele aldı ve şimdi bizlere sunmak için Borusan Müzik Evi’ne konuk oluyor.

ABSTRA ve Peter Brötzmann bir arada

ABSTRA, ismini Amerikalı besteci Garret Byrnes’in 2006 yılında piyano için yazmış olduğu eserden alıyor. 2010’da Gülşah Erol ile yolları kesişen bazı müzisyenler, elektro-akustik müzik yapmak üzere ABSTRA’yı kurdular. ABSTRA olarak elektronik müdahalelere vereceği tepkiler doğrultusunda, viyolonselin sınırlarında dolaşmayı ve yeni keşiflerde bulunmayı amaçladılar. Yakaladıkları uyum ve uyumsuzluğun, denge ve dengesizliğin yarattığı seslerin mekân içindeki yolculuklarını konu alıp, teknoloji unsurlarını yoğun olarak kullandılar. 26 Mart 2011’de Borusan Müzik Evi’nde gerçekleştirdikleri performans ile dinleyiciler, estetik formuyla sahnede göz dolduran enstrümanlardan biri olan viyolonsel ile son teknolojik tasarımların uzantıları olan enstrümanların ve kontrol arabirimlerinin diyaloglarına tanık oldular.

ABSTRA, 2015 yılında Peter Brötzmann, Evan Parker, Joe Mcphee ile sahne almış Korhan Argüden ve sayısız müzisyenle birçok projede yer almış Gülşah Erol tarafından tekrar sahnelenmeye başlandı.

ABSTRA, günümüz yeni müzik çerçevesinde avangart caz ve özgür müzik öğelerinden beslenerek, uluslararası misafir sanatçılarıyla birlikte doğaçlama konserler düzenlemeye devam ediyor.

 

PROGRAM

 NO TONGUES “TRACKS OF THE WORK”

 4 NİSAN 2019 PER 20.30 BORUSAN MÜZİK EVİ

RONAN PRUAL kontrbas
RONAN COURTY kontrbas, nesneler
ALAN REGARDIN trompet, nesneler
MATTHIEU PRUAL saksofon, basklarnet

20.30 Kapı Açılışı

21.00 Konser

ABSTRA FEAT. PETER BRÖTZMANN

 6 NİSAN 2019 CMT 20.30 BORUSAN MÜZİK EVİ

ABSTRA:
DURU TUNA saksofon
GÜLŞAH EROL çello
KORHAN ARGÜDEN davul

PETER BRÖTZMANN saksofon

20.30 Kapı Açılışı

21.00 Konser