“JAPON FİLMLERİ” – Karaköy Mono

Kundura Sinema​, şehrin karmaşasından biraz olsun uzaklaşıp, bahar aylarında keyifli vakit geçirmek isteyenler için deniz kıyısındaki konumu ve tarihi atmosferiyle birlikte seyircilerine şahane bir fırsat sunuyor. Özel film seçkileri ve farklı disiplinleri bir araya getirdiği gösterimleriyle seyircilerine özel bir sinema deneyimi yaşatan Kundura Sinema; Nisan ayında Japon filmlerini odağına alıyor. Kundura Sinema’da film deneyimi; seyircilere özel İstinye’den kalkan tekne servisi ile Boğaz’ da keyifli bir yolculuk ile başlıyor. Karayolu ulaşımını tercih edenler için ise, yeni eklenen Taksim servisi mekana ulaşımda kolaylık sağlıyor.


JAPON FİLMLERİ SEÇKİSİ KUNDURA SİNEMA’DA

Yönetmen ​Jia Zhang-Ke​’in 2015 yapımıDağlar Uzaklaştığında filminde Çin’in ekonomik ve toplumsal dönüşümü; bir ailenin yaşadıkları üzerinden seyirciye aktarıyor. Film; aşk, hüzün, kültürel değişim ve tüketme hırsı gibi duygu ve dürtülerin izini sürerken, seyirciyi de benzer izlerin peşine düşmesi için düşünmeye itiyor.

1953 yapımı yönetmen ​Yasujirô Ozu’​nun ​Tokyo Hikayesi, sinema tarihinin etkili filmlerinden biri. Japonya’nın hem değişim sembolü haline gelen hem de geleceğe yüzünü dönen şehri Tokyo’yu merkezine alan filmin hikayesi; Hirayama çiftinin çocuklarını ziyaret etme kararı ile yine Tokyo’ya yaptıkları yolculuk ile başlıyor. Film, aileler ve çocukları arasındaki çatışmaları, farklılıkları ve zamanla oluşan değişimleri yine aileler, çocuklar ve de bireyler üzerinden anlatıyor.

Tokyo Tanrıları filmi, evden kaçan lise öğrencisi Miyuki, ​transeksüel ​Hana ve orta yaşlı alkolik Gin’in Noel Arifesi’nde çöplerin arasında buldukları bir bebekle birlikte Tokyo sokaklarında geçen macera dolu hikayesini anlatıyor. Yönetmen ​Satoshi Kon​’un 2013 yapımı filminde kendi geçmişiyle yüzleşmek zorunda kalan üç karakterin macerası seyirci ile buluşuyor.

Tayvanlı genç bir kadın olan Yoko’nun Tokyo’da geçen hikayesine odaklanan 2003 yapımıCafeLumiere,a​ilebağlarıtemasınıişliyor.Evliolmadığısevgilisindenhamilekaldığını öğrenen Yoko’nun hikayesi yönetmen ​Hsiao-Hsien Hou​’nun objektifinden seyirciye aktarılıyor.

Nisan Ayında Öne Çıkanlar
Yönetmen ​Charles Vidor​’un 1946 yapımı ​Gilda filminde Buenos Aires’te zengin bir kulübün sahibi ile evli olan Gilda’nın hayatı anlatılıyor. Aşk üçgeni içerisinde kalan Gilda karakterini canlandıran ​Rita Hayworth​’ün filmdeki nefes kesen oyunculuğu, aktrisin sinema tarihinin unutulmayan isimlerinden biri haline getiriyor.

2017 Madrid Uluslararası Film Festivali’nde en iyi uzun metraj belgesel ödülünü alanGüneşinKentiy​arıterkedilmişbirmadenkasabasındayaşayansıradışıkarakterlerin hayatlarını yönetmen ​Rati Oneli​’nin yorumuyla anlatıyor.

Canlı Müzik Eşliğinde Sessiz Film Gösterimleri
Kundura Sinema ziyaretçilerinin vazgeçilmezlerinden biri olan canlı müzik eşliğinde sessiz film gösterimleri Nisan ayında iki farklı film ile devam ediyor.

Yönetmen ​Ewald André Dupont​’un 1929 siyah-beyaz yapımı ​Piccadilly​, ​Londra’daki bir dans kulübünün mutfağında çalışan Çinli genç bir kadının çalıştığı kulüpte sahneye çıkma fırsatı yakalamasıyla birlikte ihanet, yasak aşk ve cinayet sarmalının içine düşmesini konu alıyor.Ayşe Tütüncü​’nün piyanoda canlı müziği eşliğinde gösterilecek film Nisan ayında Kundura Sinema’da seyirciye sunulacak.

Yönetmen ​Georg Wilhelm Pabst​’ın 1929 yapımı sessiz filmi ​Pandora’nın Kutusu ​çekiciliği ile herkesi baştan çıkaran ve onları büyük bir trajedinin içine sokan bir dansçının Berlin sokaklarındaki hikayesini anlatıyor. ​Geçtiğimiz ay Yiğit Özatalay ve Mustafa Kemal Emirel’den oluşan Yürüyen Merdiven’in canlı müzik eşliğinde gösterimi gerçekleşen film Nisan ayında tekrar Kundura Sinema ziyaretçileriyle buluşuyor.

Baharda Çocuklara Özel “Hareketli İmgeler” Atölyesi ve Çizgi Film Seçkisi
Kundura Sinema ​7-10 yaş grubu ​için Müze Eğitimcisi ve yazar Hüsne Rhea Çiğdem tarafından tasarlanmış ​“Hareketli İmgeler” atölyesiyle çocukları eğlenceli ve öğretici bir atölyeye davet ediyor. Lumière kardeşlerin sinemayı icadından, dünyanın ilk çizgi filmi kabul edilen Fantasmagorie’ye sinemanın tarihini ele alan bir sunum ile başlayacak atölyede hareketli imgenin oluşumuna dair fikirler edinen çocuklar atölye kapsamında yarattıkları thaumatropelar ​(Optik illüzyon yaratan bir oyuncak) ​ile durağan imgeleri hareketli imgelere dönüştürmenin heyecanını yaşayacaklar. ​27 Nisan Cumartesi günü Beykoz Kundura’da gerçekleşecek bu atölyenin ardından ​Lobster Films kataloğundan seçilen Çizgi Film Seçkisi’nden gösterime aileler de katılabilecek.

IDFA Belgeselleri – Kısa Yaratıcı Belgesel Seçkisi

Amsterdam’da her yıl düzenlenen uluslararası belgesel festivali IDFA’da gösterimi gerçekleşen iki belgesel Nisan ayı programında Kundura Sinema seyircileri ile buluşacak.

Yönetmen ​David Verbeek’​in 2018 yapımı belgeseli ​Bin Dağlı Kent İçinde Tutsak yeni internet fenomeni olan Çince Rap’e odaklanıyor. Sansür uygulamasının ardından rapçilerin ifade özgürlüğü mücadelesi 23 dakikalık belgeselde anlatılıyor.

Bir Zamanlar Şanghay’da filminde neon ışıklar ve zenginliklerle dolu Çin’in megapolüŞangay yerine bu sefer seyirciler Azarbeycan’ın başkenti Bakü’deki bir gecekondu mahallesine konuk olacak. Yönetmen ​Leyli Gafarova​’ın 2018 yapımı belgesel filmi, demiryolu hattının etrafındaki gecekonduların yıkım sürecinde gelişen olayları anlatıyor.

Nisan Ayında Gösterimi Devam Eden Filmler

Geçtiğimiz ay yola çıkan ​Kundura Ekspres Nisan ayında da yolculuğuna ​Demiryolu Sakinleri, GizemTreniv​eTheDarjeelingLimited​filmleri​iledevamediyor.​Texas​’tayaşayan,içine kapanık bir adam olan Travis’in kardeşi ile birlikte modern dünyanın ona sunduklarına ve ailesine yeniden bağlanışına odaklanan yönetmen ​Wim Wenders​’ın 1984 yapımı ​Paris, Texas​ filmi, kaçıranlar için Nisan ayında Kundura Sinema’da.

Nisan 2019 Gösterim Programı

6 Nisan Cumartesi
13.30 |​ Demiryolu Sakinleri – 2016, ​Sompot Chidgasornpongse16.00 | ​Gizem Treni ​- ​1989, ​Jim Jarmusch
19.30 | ​The Darjeeling Limited – 2007, Wes Anderson

7 Nisan Pazar
16.00 | ​Pandora’nın Kutusu – 1929, Georg Wilhelm Pabst**19.30 | ​Paris, Texas – 1984, Wim Wenders

13 Nisan Cumartesi
16.00 | ​Bin Dağlı Kent İçinde Tutsak – 2018, David Verbeek ​*​IDFA Belgeselleri- Kısa Yaratıcı Belgesel Seçkisi

Bir Zamanlar Shangay’da – 2018, Leyli Gafarova ​*​IDFA Belgeselleri- Kısa Yaratıcı Belgesel Seçkisi19.30 | ​Dağlar Uzaklaştığında – 2015, Jia Zhang-Ke

14 Nisan Pazar
16.00 |​ ​Güneşin Kenti – 2017, Rati Oneli19.30 | ​Tokyo Hikayesi – 1953, ​Yasujirô Ozu

20 Nisan Cumartesi
16.00 | ​Tokyo Tanrıları – 2003, Satoshi Kon19.30 | ​Cafe Lumiere – 2003, Hsiao-Hsien Hou

21 Nisan Pazar
16.00 | ​Bin Dağlı Kent İçinde Tutsak – 2018, David Verbeek ​*​IDFA Belgeselleri- Kısa Yaratıcı Belgesel Seçkisi

Bir Zamanlar Shangay’da – 2018, Leyli Gafarova ​*​IDFA Belgeselleri- Kısa Yaratıcı Belgesel Seçkisi19.30 |​Dağlar Uzaklaştığında – 2015, Jia Zhang-Ke

27 Nisan Cumartesi
16.00 | ​Çizgi Film Seçkileri – 1920’li yıllar *Çocuk Atölyesi kapsamında19.30 |​ ​Tokyo Tanrıları – 2003, Satoshi Kon

28 Nisan Pazar
16.00 | ​Picadilly – 1929, Ewald André Dupont ***19.30 | ​Dağlar Uzaklaştığında – 2015, Jia Zhang-Ke

**Yiğit Özatalay ve Mustafa Kemal Emirel’den oluşan Yürüyen Merdiven’in canlı müziği eşliğinde *** Ayşe Tütüncü’nün piyanoda canlı müziği eşliğinde

Bilet Fiyatları
Tam ​30 TL ​Öğrenci ​25 TL
Çizgi Film Seçkisi: ​25 TL
IDFA Belgeselleri 2 Film Birden: ​20 TL

NASIL GELİNİR?

Hafta Sonu
Taksim-Beykoz Kundura servis hizmeti:
Hareket Saatleri: Taksim / Tepebaşı: 14:00* /// Beykoz Kundura: 19:30 seansı bitişindeÜcret:​ 10 TL

* Günlük trafik durumuna göre Taksim-Beykoz veya Taksim-İstinye güzergâhı kullanılacaktır. Taksim’den servise binen misafirler, İstinye İskele’den kalkacak tekneden ücretsiz faydalanabilir, keyifli bir Boğaz yolculuğunun tadını çıkarabilirler.

İstinye İskele – Beykoz Kundura arası tekne hizmeti:
Hareket Saatleri*: İstinye Vapur İskelesi yanı: 15:00 & 19:00 /// Beykoz Kundura İskelesi: 19:30 seansı bitişinde
Ücret (Tek yön)​: 5 TL

*Olumsuz hava koşulları nedeniyle saatlerde değişiklik yapılabilir. Hareket saatinden en az 15 dakika önce iskelede hazır olunması rica ediliyor.

Kundura Sinema bileti gösteren ziyaretçiler için İstinye iskelesi otoparkında %25 indirim uygulanıyor.

Beykoz Kundura – Üsküdar​ ​arası servis hizmeti: Dönüş (Tek Yön):​ Beykoz Kundura – ÜsküdarSaat: ​19:30 seansı​ bitişi
Ücret:​ 5 TL

Hafta İçi
Beykoz Kundura – Beşiktaş​ arası servis hizmetiDönüş (Tek Yön):​ Beykoz Kundura – Levent – BeşiktaşSaat: ​21:00 seansı bitişi
Ücret:​ 10 TL

Kara Yolu

Ziyaretçiler özel araçla mekâna gelebilir. Otopark ücretsizdir.