“DEFTER” – Karaköy Mono

Türk pop müziğine yeni bir soluk getirecek özel bir ses geliyor

Mabel Matiz’in sayfalarından Merve Çalkan’ın “Defter”ine

Şimdiye dek gitarıyla kaydedip paylaştığı şarkılarının ardından daha geniş kitlelere ulaşmaya hazırlanan Merve Çalkan, sözü bestesi Mabel Matiz, düzenlemesi Sabi Saltıel imzası taşıyan “Defter” ile dinleyici ile buluşuyor. Merve Çalkan’ın Sony Music Türkiye etiketiyle yayınlanan bu ilk teklisi, sanatçının da kariyerinde özel bir yere sahip.

İnternet üzerinden paylaştığı şarkılarla hatrı sayılır bir dinleyici kitlesi edinen Merve Çalkan, aslında Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji mezunu. Felsefe ve edebiyatla ilgilenen sanatçı, üniversite yıllarından bu yana kendi şarkılarını yapmaya devam ediyor. Merve Çalkan, bu ilk teklisiyle de kendi dünyasına davet ettiği dinleyiciyi, aynı zamanda 90’larda bir yolculuğa çıkaracak.

Kendi hikayesinin peşinde

Sözü ve bestesi Mabel Matiz imzası taşıyan “Defter”in bir de hikayesi bulunuyor. Merve Çalkan, 6 Ekim 2015’te adını “Defter” koyduğu bir kitap yazma hayalinin ardından Mabel Matiz’in “Defter” şarkısı ile tam 3 yıl sonra, 6 Ekim 2018 tanışmasının bir anlamı olduğunu belirtiyor. “İlerleyen süreçte şarkılarım bir albümde bir araya geldiğinde kendi defterime de ulaşmış olacağım. Mabel’in ‘Defter’i, bunun öncüsü.”

Naif sesiyle dinleyicinin gönlünde taht kuracak Merve Çalkan’ın şarkılarında fırtına kopsa da, aynı zamanda dipten dinlendirici bir rüzgarı da estiriyor. Kendi hikayesinin peşinden giden sanatçı; “Şimdiye kadar sözlerimi gitarla buluşturup çıkan sonuçları evimde kaydedip insanlarla paylaşmıştım. Şimdi ise bu dünya büyüyor. Biraz daha özgürleşiyor; özgürleşiyoruz birlikte. Bazen şiir yazar gibi, bazen de kağıda içimi döker gibi sözler yazıyorum ve bunları şarkıya dönüştürünce en başta kendime bir merhem oluşturmuş oluyorum. Bu sebeple kırılgan, hüzünlü ama aynı zamanda kocaman umut, sonsuz bir ferahlık hissini de taşıyan ve beni yansıttığını düşündüğüm bir müziğim var” diyor.

Merve Çalkan’ın “Defter” teklisi, tüm dijital platformlarda dinleyici ile buluşurken Sarp Dökmeci yönetmenliğinde çekilen klibi de Sony Music Youtube kanalında yayında. Görüntü yönetmenliğini Volkan Yıldız’ın üstlendiği klipte, stil danışmanlığında ise Ece Agiç imzası dikkat çekiyor.