“Yıldız Moran üzerine bir söyleşi” – Karaköy Mono

Türkiye’nin akademik eğitim almış ilk profesyonel fotoğraf sanatçısı Yıldız Moran, İstanbul Modern’deki “Bir Dağ Masalı” adlı sergisi sona ermeden bir söyleşi ile anılıyor. 16 Mayıs’ta gerçekleşecek söyleşide Moran’ın sergideki yapıtları incelenerek döneminin fotoğraf yaklaşımlarını aşan kariyeri üzerine konuşulacak

“Yıldız Moran: Bir Dağ Masalı” sergisi kapsamında serginin küratörü Merih Akoğul ve Yıldız Moran’ın oğlu Olgun Arun ile İstanbul Modern Genel Direktörü Levent Çalıkoğlu ve İstanbul Modern Fotoğraf Bölümü Yöneticisi Demet Yıldız söyleşiyor. Söyleşide, fotoğraf sanatçısı Yıldız Moran’ın (1932-1995) sergideki yapıtları inceleniyor. Sanatçının 1950-1962 yılları arasındaki 12 yıllık fotoğrafçılık kariyerinin yanı sıra döneminin fotoğraf yaklaşımlarını aşan; doğa, soyut, portre, gündelik hayat, Anadolu, İstanbul, yurt dışı gibi farklı konulara odaklanan izlenimci çalışmaları da tartışılıyor.

Sergi 19 Mayıs’a kadar görülebilir

Istanbul-Turkey

Eczacıbaşı Topluluğu’nun sponsorluğunda gerçekleşen “Yıldız Moran: Bir Dağ Masalı”, sanatçının 12 yıllık fotoğraf yolculuğunu yansıtıyor. Kendisinden sonra gelen kuşakların fotoğraf yaklaşımlarına önemli katkılarda bulunan Yıldız Moran’ın 86 siyah beyaz yapıtı, yaşasaydı bugün 86 yaşında olacak sanatçıya bir saygı duruşunda bulunuyor. Yıldız Moran’ın ilk defa gün ışığına çıkan fotoğraflarının da yer aldığı “Yıldız Moran: Bir Dağ Masalı” sergisini gezmek için son gün ise 19 Mayıs.

Yıldız Moran Üzerine Söyleşi

Tarih: 16 Mayıs Perşembe

Saat: 18.30

Yer: İstanbul Modern Sinema