“fuat sezgin yılı” – Karaköy Mono
PTT’DEN “2019 PROF. DR. FUAT SEZGİN YILI” KONULU ANMA PULU

PTT AŞ tarafından Türkiye’yi uluslararası bilim alanında başarılarıyla temsil etmesi ve 2019’un Prof. Dr. Fuat Sezgin yılı seçilmesi münasebetiyle “2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı” konulu anma pulu ve ilk gün zarfı 14 Mayıs 2019 tarihinde tedavüle sunuldu.

Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi (PTT AŞ) tarafından “2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı” konulu anma pulu 2019 yılı Pul Emisyon Programı kapsamında 14 Mayıs 2019 tarihinde tedavüle çıktı. Posta pulunun yer aldığı portföy içerisinde; “2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı” konulu 2 TL bedelli (36×52 mm boyutunda) Anma Pulu, söz konusu pula ait (140×210 mm boyutunda) 3,50 TL bedelli ilk gün zarfı PTT İşyerlerinde, PTT’ye ait www.filateli.gov.tr web adresinde ve filateli cep uygulamasında satışa sunuldu.

Söz konusu filatelik ürünlerin satışı ile aynı tarihte “PTT Pul Müzesi Anafartalar Mah. Atatürk Bulvarı No:13 Ulus/ANKARA” adresinde “2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı 14.05.2019 ANKARA” ibareli ilk gün damgası kullandırılacak.

2019 PROF. DR. FUAT SEZGİN YILI

Prof. Dr. Fuat Sezgin 24 Ekim 1924’te Bitlis’te doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Şarkiyat Enstitüsü’nde İslami Bilimler ve Orientalistik alanında öncü bir yere sahip olan Alman Hellmut Ritter yanında öğrenim gördü. Hocasının, tavsiyeleriyle İslam bilimlerine yöneldi. İslam bilim ve teknoloji tarihi araştırmaları yapan, dünyanın önde gelen bilim insanlarından biri haline geldi.

İnsanlık tarihinin başlangıcından bugüne kadar sahasında yazılan en kapsamlı eser olan Arap-İslam Bilim Tarihi’ni kaleme aldı. 2008 yılında ise İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi’ni kurdu. Müzede astronomi, saat teknolojisi, denizcilik, savaş teknolojisi, tıp, madenler, fizik ve teknik, optik, kimya, matematik ve geometri, mimari ve şehircilik, coğrafya alanlarında hazırlanmış aletler ile cihaz kopyaları, maket ve model koleksiyonu, harita çizimlerinden oluşan yaklaşık 700 eser yer almaktadır.