“José Parlá” – Karaköy Mono

“1999’da İstanbul’u ilk kez ziyaret ettiğimde, insanlarına ve içinde yaşadıkları güzel çevreye hayran kalmıştım. Kentle aramda yakın bir bağ hissetmiştim, zira bana bir şekilde anne ve babamın doğduğu şehir olan Havana’yı anımsatmıştı. İstanbul Boğazı’nın enerjisi, kentin surları ve mabet duvarlarındaki hat eserleri bana ilk görüşte ilham vermişti. Osmanlı İmparatorluğu’ndaki hattatların nasıl bir hayatları olduğunu merak etmiştim ve o zamandan beri hep dünya tarihinin bu usta hattatlarının yarattığı kültüre saygı duruşu niteliğinde bir proje yapmanın hayalini kurdum.”

– José Parlá

ISTANBUL’74, Küba asıllı Amerikalı çağdaş sanatçı José Parlá’nın ISTHMUS” sergisine ev sahipliği yapacak. Sanatçı’nın İstanbul’a özel olarak hayata geçirdiği ve eski Türkçede “iki tarafı su ile çevrili, iki büyük kara parçası arasında bağlantı sağlayan kara uzantısı” anlamına gelen ISTHMUS sergisi; İstanbul Kültür Sanat Vakfı 16. İstanbul Bienali’nin paralel sergilerinden biri olacak.

9-20 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek sergi sanatçının estetik ve kültürel ifade aracı olan kaligrafik imge üretim biçimi bu çok yönlü serginin temelini oluşturuyor. Asya ve Avrupa kıtalarını fiziksel olarak birbirine bağlayan bir kara parçası olarak İstanbul, Parlá için, sembolik ve metaforik anlamda Doğu ve Batı kültürlerini birleştiren bir köprü işlevi görüyor. José Parlá’nın, İstanbul coğrafyasından ilham alarak ve “yaşadığı yere ait bir hat sanatının nasıl olabileceğini, gelecek kuşaklar için neyi temsil edebileceğini hayal ederek” yarattığı sergide, sanatçının özel olarak ürettiği kağıt ve cam üzerine işleri, resimleri ve geleneksel Türk el sanatlarını benimseyen köklü seramik markası Gorbon işbirliğiyle ürettiği seramik eserleri yer alıyor. Sanatçı, ISTHMUS’ta binlerce yıllık kentin tarihi hat sanatı geleneği ve kaligrafi belleğine Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi gibi tanınmış müze ve koleksiyonlardan aldığı ilhamla göndermeler yapıyor.

Gittiği küresel şehirlerin “yaşayan dokularını” eserlerine sindirip yansıtan José Parlá’nın yapıtları, Londra’daki British Museum ve Küba’nın başkenti Havana’daki Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi gibi saygın kurumların koleksiyonlarında yer alıyor. Parlá’nın yapıtları ayrıca, the Neuberger Museum of Art (New York, 2018), the SCAD Museum of Art (Savannah, 2017), the National YoungArts Foundation (Miami, 2016) ve the High Museum of Art’da (Atlanta, 2015) düzenlenen kişisel sergilerde, sanatseverlerle buluştu. Jose Parlá’nın yapıtlarının yer aldığı diğer karma sergiler ve bienaller arasında ise, Beyond The Streets, New York (2019), GLASSTRESS 2019 Venedik Bienali paralel sergisi, University of Michigan U-M Museum of Art (2017), Neuberger Museum of Art, Purchase, New York (2016), Van Every / Smith Galleries, Davidson College (2016) ve The Havana Biennial (2012) yer alıyor.

Sanatçının yapıtları dünya duvarlarının baş döndürücü yükü ve kamusal, özgür ifade zenginliğini bütünüyle devralıyor. Parlá, kullandığı ısrarcı, tutkulu ama samimi üslûp ile duvarın hangi tarafında durduğumuza, içinde yaşadığımız mekanda neyi gördüğümüz ve dillendirdiğimize dair hayli zorlu sorular yaratıyor. Sanatçı, İstanbul projesi ISTHMUS ile bu tarihi kente kaligrafinin ve graffitinin kendine özgü dünyalarını aynı anda taşımayı başarıyor.

ISTHMUS Sergi Açılışı:

9 Eylül 2019

19:00-21:00

ISTANBUL’74

Süleyman Seba Caddesi A1-3

Akaretler, Beşiktaş

JOSE PARLA HAKKINDA

José Parlá’nın tuvalden geniş ölçekli kamusal alan duvar resmi çalışmalarına, video ve yerleştirmeye doğru genişleyen biçim ve içerikteki eserleri bugüne kadar Paris, Londra, New York, Milano ve Havana gibi birçok farklı kentte izleyiciyle buluştu. Eserlerinde doğaçlama harekete dayalı bir ifadeci yaklaşımla birlikte, çoklu katmanların kullanımı ve gündelik hayattan buluntu malzemeleri kompozisyonlarına dahil etme gibi yaklaşımları benimsiyor. Bu, sanatçının yapıtlarında ön plana çıkardığı kentsel çevrelere ilişkin araştırmacı üslûbunun da bir yansıması. Gittiği küresel şehirlerin yaşayan dokularını eserlerine sindirip yansıtan Parlá’nın yapıtları, Londra’daki British Museum ve Küba’nın başkenti Havana’daki Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi gibi saygın kurumların koleksiyonlarında yer alıyor.

Parlá’nın yapıtları ayrıca, the Neuberger Museum of Art (New York, 2018), the SCAD Museum of Art (Savannah, 2017), the National YoungArts Foundation (Miami, 2016) ve the High Museum of Art’ta (Atlanta, 2015) düzenlenen kişisel sergilerde sanatseverlerle buluştu. Bu yıl Beyond The Streets, New York (2019) ve Venedik Bienali paralel sergilerinden GLASSTRESS 2019’te yer alan sanatçının kalıcı kamusal sanat projeleri arasında Teksas Austin Üniversitesi (Austin, 2018), ONE World Trade Center (New York, 2018), North Carolina Eyalet Üniversitesi Hunt Kütüphanesi (Snøhetta’nın katkılarıyla, Raleigh, 2014), Brooklyn Müzik Akademisi, BAM Fisher (2012) ve Concord City Place (Toronto, 2010) için ürettiği ‘psiko-coğrafya’ niteliğindeki eserleri de bulunuyor.

GORBON HAKKINDA

1950’li yıllarda Türkiye Cumhuriyeti’nin artan emlak talebi üzerine seramik fayans üretiminin artırılması için verdiği teşvik ile kurulan Gorbon, 1952’de Prof. Rebii Gorbon öncülüğünde hayata geçirildi. Zeminden geleneksel Osmanlı fayanslarına, hediyelik objelerden yemek takımlarına uzanan bir ürün çeşitliliği bulunan Gorbon, 1980’lerin sonundan itibaren Ortadoğu’da keşfedildi ve benimsendi. 62 yıllık kurum son olarak iki yıl önce, alanında 20 yılı geride bırakan ünlü tasarımcı Michael Young ile işbirliği yaptı. Gorbon ürünleri halen birçok köklü aile için nesilden nesile geçen bir miras değerini koruyor.

ISTANBUL’74 HAKKINDA

ISTANBUL’74, Demet Müftüoğlu Eşeli ve Alphan Eşeli tarafından 2009 yılında İstanbul’un uluslararası kültür ve sanat arenası ile olan bağını her daim üst düzeyde tutmak amacıyla kuruldu. Sanat, moda, edebiyat, film, müzik, ve mimari alanlarında faaliyet gösteren ISTANBUL’74 sergi, festival, workshop, sanatsal işbirlikleri gibi çeşitli organizasyonlarla dünyanın en yaratıcı düşünürlerini buluşturarak, kültürel bir alışverişin sağlanmasına ve evrensel anlamda zihinleri açmaya hizmet ediyor. ISTANBUL’74 her yıl organize ettiği IST. Festival’in yanı sıra, Akaretler’deki galerisinde, şimdiye kadar aralarında Tracey Emin, Angel Otero, Nicolas Pol, Robin Rhode, Waris Ahluwalia, Jonah Freeman & Justin Lowe, Inez & Vinoodh, Delfina Delettrez Fendi, ve Robert Montgomery’nin olduğu birçok dünyaca ünlü sanatçının sergilerini düzenliyor.

ISTANBUL’74’ün çok yönlü çatısı altında faaliyet gösteren kuruluşlar arasında kreatif ajans ’74STUDIO ve online bir seyahat günlüğü olarak yeni yerler ve yeni fikirler keşfetmenin yanı sıra, benzersiz hikayelerden esinlenme tutkusunu hayata geçiren ’74Escape vardır.

2018 yılında New York’ta ‘74 NEWYORK ismi altında ikinci ofisini açan ISTANBUL’74, her iki şehirde de çalışmalarını sürdürmektedir.